Seksi mi şimdi bu saksı?

Seksi mi şimdi bu saksı?
Seksi mi şimdi bu saksı?
Doğuş, bu yıl yeni albümünü çıkarttığında "Sevgisiz büyüdüğüm için sevgi istiyorum. Psikopat değil ama ilgi manyağıyım" demişti ama işin Twitter'daki o çiçekli fotoğrafa kadar gideceğini hiç tahmin etmedik
Haber: NAZAN ÖZCAN / Arşivi

“Dört yaşına kadar Almanya’da yaşadı. Sonra Türkiye ’ye geldi. Aile içi sorunlarından dolayı evden kaçtı ve çocuk yaşta sokakta yaşamaya başladı. Cezaevleri, sokaklar, kötü çevre, kötü arkadaşlıklar hepsini çocukken yaşadı. Bu kadar kötü koşullarda bile sigara, alkol, uyuşturucu vb. maddeler kullanmamakla birlikte içkili bar programı yapmamaktadır. Sokakta yaşadığı dönemde hayaller kurmaya başladı. Bu hayaller zamanla ve inancıyla hedefleri halini aldı. Hedefi Türkiye sınırları içinde bir yıldız olmaktı. Kendi söz müziklerini yazmaya başladı. Bu söz ve müzikleri Türkiye’ye duyurması lazımdı. İlk olarak yıllardır yaşadığı sokaklardan, kötü psikolojiden kurtulup yeni bir hayata başlamak için, yeniden doğmak için adını DOĞUŞ olarak değiştirdi. Ve beklenen patlama çok geçmeden gerçekleşti.” Yukarıdaki sözler asla ve kat’a yılanlık olsun diye tarafımızdan yazılmadı. Doğuş’un kendi internet sitesinden alındı. 

90’ların topçu ve popçu patlamasında, kendisinin özel bir yeri vardı elbet. Ekrana ve tabii genç kızlara hem seksiyim hem masumum tavrıyla aygın baygın bakan sürmeli yeşil gözler! Ha tabii ‘Gamsız’, ‘Ben Sensiz Ne Yaparım’, ‘Bunun Adına Yürek Derler’ gibi hem delikanlı hem de yumuşacık bir yüreği olduğunu gösteren eserlerini de unutmamalı… Şarkı demeye dilimizin varmaması, Doğuş’un bizatihi kendi demeci: “Onlar şarkı değil, duygu…” Ah be güzel kardeşim, ezdin yekten bizi!
Bu güzel ve gereksiz tanışmadan sonra ne güzel unutmuştuk hepimiz sahne adı Doğuş olan Orhan Baltacı’yı. Ta ki hafta içinde bir sabah Twitter denen şeytan icadında o süfli fotoğrafını görene kadar: Ne demişti sanatçım: “Çiçek açtım”. Fotoğrafı açalım da ne görelim! Doğuş bey önüne bir saksı çiçek koyarak anadan üryan poz verivermiş! Kaldık mı öyle! Kaldık! Ve yıllar içinde bellekte biriken bütün gereksiz bilgiler pat diye akmaya başladı. 

Suçlusun dediler 
Yetiştirme yurtlarında ve sokakta büyüdüğünü biliyorduk ama sonra bayağı kriminal geçmişi döküldü ortalıklara. Allah günah yazmasın, bütün ‘adi suçları işlemişti’ bebek yüzlü sanatçı. “Açtım ve parasızlıktan bakkaldan ekmek, süt çalıyordum” diye açık açık söylüyordu zaten. Arada elbette dinleyicinin duygusalına bağlanıyordu: “Dört defa ölümden döndüm ben. Kurşunlandım, bıçaklandım, şişlendim, jiletlendim. Hep son saniyede hayata döndüm. Meleğim vardı yanımda.” Başka zaman da düpedüz his ayarlarımızla oynuyordu: “Kimi zaman trafik lambalarının önünde bekliyor, camları silmeye çalışıyordum. Ve arabaların içine mutlaka bakıyordum. Belki bir arabanın koltuğunda, bir gün annem oturuyor olacaktı. Beni görünce mutluluk içinde gülecek ve inip şefkatle kucaklayacaktı.” Sonra birden bir tecavüz suçlaması geldi. Tabii ki yapmamıştı. “Küçük yaşta bir sürü pis işler yaptım, en zirvede olduğum zamanda Doğuş’ken hapise düştüm.” Bitmedi… Malatya Çocuk Yurdu’daki o korkunç görüntülerden sonra televizyonlara neredeyse her cümlesi biiipp olan açıklamalar geldi. Hemen akabinde cezaevindeyken az kalsın tecavüze uğradığını anlattı. Şaftımızı kaydırıp duruyordu, ağlayacaktık ama nedense inanamıyorduk. Hakkını vermeli, televizyonda o sürmeli gözleriyle güzel ağlıyordu. Hem feleğin çemberinde dört dönmüş hem de saf ve duygusaldı. Yıkamamıştı kötülükler onu! Masum bir serseriydi. 

Her şey ilgi için 
Sonra Twitter’da ondan önce patlayan Hilal Cebeci’yle aşkları ortaya çıktı. O sevda ki, unutulur gibi değildi. Heyhat unutuldu, hatta Doğuş bir yıl evli kaldığı Şeyma Hanım’la sıcak yuvasını kurdu. Biz fark etmesek de kariyeri ilerliyordu (Dile kolay 14 yılda, 13 albüm yapmıştı!), Doğuş kliplerinde taklalar atıyor, şınavlar, barfiksler çekiyor ve motor üstünde halaya duruyordu. Lakin kas yapayım derken fark etmeden ifrada kaçıyor ve sonra bombayı patlatıyordu: “Kullandığım ilaçlar yüzünden çocuğum olmayacakmış!” Halk bir üzül bir üzül… “Kapıma bir gün ipe ipe geleceksin, söküklerini dike dike gideceksin” gibi dizelerin sahibinden izleyicinin daha çekeceği varmış tabii. Birden televizyonda “Şeryat gelsin kardeşim” deyiverdi. Sunucular konuyu nasıl kapatacaklarını bilemediler. Şeriattan sonra demokratik açılıma el attı. Gitme isimli parçasının klibini bi koşu Doğubeyazıt İshakpaşa Sarayı’nda çekti. Demecini de patlattı: “ Başbakan Erdoğan ’ın deyimiyle toplumda bir ayak daha önde olmamız gerekiyorsa bunu yapmaya her zaman hazırız. Ben Türkiyeliyim. Doğu, batı fark etmez, vatanın her karış toprağı hepimizindir.” Sonra geçen yaz Kıbrıs’ta boğulayazdığını duyduk, anlattığında kazanın nasıl olduğunu kimse anlayamadı ama kulağımızı çekip tahtalara vurduk. Arada tasavvuf sayesinde hayata tutunduğunu da öğrendik. Angelina Jolie’yle birlikte UNICEF’te çalışacağı ve tabii ki kendi hayatını anlatacağı ‘Gamsız’ filminin bir gün çekileceğini de… 

Bu yıl son albümüyle karşımıza geçtiğinde “Sevgisiz büyüdüğüm için sevgi istiyorum. İlgi üzerimde olsun istiyorum. Psikopat değilim ama ilgi manyağıyım” dediğinde başımıza çiçekli fotoğrafın düşeceğini nasıl bilebilirdik! Buyurun işte, bir haftadır ilgilere gark olundu. Ama merak bu: Zati şahsınıza ilgi gösterecek milyonlarca hayranınız yok muydu? Her programınızda öyle diyorsunuz. Yoksa bu da mı yalandı?