Sel suları hayatı durdurdu

Sel suları hayatı durdurdu
Sel suları hayatı durdurdu

Viyana?nın batısındaki Steyr kentinde caddeleri sular süpürüyor (solda). Çek Cumhuriyeti?nin doğusundaki Jesenik nad Odrou?da da (sağda) yüzlerce insan tahliye edildi. Bölgede çok sayıda ailenin atı boğuldu. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: AP

Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'da yağışlar yüzlerce evin su altında kalmasına neden oldu. On kişi öldü, yollar kullanılamaz hale geldi...

PRAG/VİYANA - Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da günlük yaşam yoğun yağışın etkisi altında  kaldı; birçok şehirde sokaklar, caddeler suya gömüldü. Yağışlar Romanya, Almanya ve Polonya’nın da bazı bölgelerini de etkiledi.
Çek Cumhuriyeti’nde seller nedeniyle on kişi öldü. Yetkililer doğudaki Novy Jicin bölgesinde altı kişinin sellerde boğuldunu, acil yardımın ulaşamaması nedeniyle de dört kişinin farklı sağlık sorunlarından yaşamını yitirdiğini açıkladı. 26 bin 500 nüfuslu Novy Jicin bölgesinin bazı kasabalarında yüzlerce evin ve çok sayıda yolun sular altında kaldığını belirtirken, bölgede kriz merkezi kurulduğu ve tahliyelerin başladığı açıklandı.
Avusturya’daysa iki gün süren şiddetli yağmur sellere neden oldu. 3 bin itfaiyeci ve askerin halka yardım etmek için çalıştığı kuzey Avusturya’da demiryolları, bankalar ve karayolları kullanılamaz hale geldi. Steyr, Enns, Krems ve Traun nehirlerinin taşması sonucu meydana gelen bu afet Güney Avusturya’yla, Ybbsitz ve Hollenstein köylerinin bağlantısını kesti. 

Kum torbalarıyla siper
Sular Kuzey Avusturya’da yer alan Steyr şehrine doğru sızmaya başlarken birçok ev selden etkilendi. Halk kum torbalarıyla sulara siper yapmaya çalışırken garajlarındaki eşyaları boşaltmaya ve evlerini terk etmeye başladı.
Seller haritanın güneyinde de yüzlerce insanı etkiledi. Güney Afrika’da 1200 kişi evsiz kaldı. Kasırgalar elektrik direklerini söktü, 600 ev yaşanmaz hale geldi. 17 metreyi geçen dalgalar iki dubanın batmasına neden oldu. (afp)