Selanik'teki Atatürk Evi resmen açıldı

Selanik'teki Atatürk Evi resmen açıldı
Selanik'teki Atatürk Evi resmen açıldı
Üç yıl süren yenileme çalışmalarının ardından Selanik'teki Atatürk Evi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Atatürk ’ün Selanik’te dünyaya geldiği ev, yaklaşık üç yıl süren yenileme çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yeniden ziyarete açıldı. Atatürk’ün hayata gözlerini açtığı ‘Atatürk Evi’nin avlusunda düzenlenen resmi açılış törenine, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos, ABD’nin Selanik Başkonsolosu Robert Sanders da katıldı.
Açılışta konuşan Bakan Çelik, “ Bugün , bizim için manevi açıdan çok önemli bir gün” dedi. Atatürk Evi’nin yeniden düzenlenmesinde iki ülke kurumlarının sergilediği işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, “Değer verdiğimiz eserlere gereken özeni gösterdiği için Yunanistan’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Restorasyonu sırasında iki ülkenin sergilediği işbirliği umarız bundan sonra diğer alanlarda da hayata geçecektir. 2011’de modern anıt olarak tescil edilen evin dışında diğer tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına da katkıda bulunmak istediğimizi belirtiyoruz” diye konuştu.
Yunan hükümeti adına törene katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos da, Bakan Çelik’e “Hoşgeldin” diyerek başladığı konuşmasında, ‘Herkesin kendi tarihini bilerek saygı göstermesi ve başkalarını da bunu öğrenmeye teşvik etmesi son derece önemli” dedi. Çağdaş bir müze kimliği kazandırılan yapı üç kattan oluşuyor. Binanın zemin katında ‘Atatürk ve Çocuk Odası’, birinci katta ‘Selanik Odası’, ikinci katta ‘ İstanbul Odası’ ve üçüncü katta da ‘ Ankara Odası’ bulunuyor.