Selena Gomez'den kötü haber: Kemoterapi görüyorum!

Selena Gomez'den kötü haber: Kemoterapi görüyorum!
Selena Gomez'den kötü haber: Kemoterapi görüyorum!
23 yaşındaki ünlü şarkıcı Selena Gomez, Billboard dergisine verdiği röportajda uzun zamandır kemoterapi gördüğünü söyledi.

Geçen yıl hem turne programını erteleyen hem de kariyeriyle ilgili tüm çalışmalarını askıya alan Selena Gomez, kendisine lupus hastalığı teşhisi konulduğunu ve bu yüzden kemoterapi gördüğünü açıkladı.

"SİZ HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUNUZ"

O dönemde hakkında yakından uzaktan alakası olmayan iddialar ortaya atıldığını söyleyen Gomez "İşte o sırada herkese şunu söylemek istedim: 'Siz, hiçbir şey bilmiyorsunuz. Ben kemoterapi görüyorum.' Ama kendimi kapalı kapılar ardında tuttum, tekrardan güvenli ve rahat hissedinceye kadar da sustum." dedi 

İlk başta kimseye açıklayamadığını ve bu süreçte kendisini eve kapattığını söyleyen genç yıldıza sosyal medyadan destek yağdı. Gomez hayranlarının oluşturduğu #WeAreHereForYouSelena başlığı kısa zamanda sosyal medyaya popüler konular arasına girdi.

 LUPUS HASTALIĞI NEDİR?

Sistemik Lupus Eritematozus ya da daha yaygın kullanılan adıyla Lupus, sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık.

Lupus sözcüğü, latincede “kurt” anlamında olup ciltte çıkan yaraların tahrip edici özelliğini ifade eder. 1872 yılında Kaposi, hastalığın sadece cildi değil vücudun değişik organlarını etkileyen bir hastalık olduğunu fark etmiştir.

Bu hastalığın başlamasında ve devam etmesinde genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülüyor. Siyah ırkta, Uzak Doğu'da ve Amerikan yerlilerinde, bazı ailelerde SLE sıklığında artma olduğu gösterilmiştir. Eğer bir aile bireyinde SLE varsa, tek yumurta ikizlerinde SLE gelişme riski yaklaşık %30 ve diğer birinci derece akrabalar için %5 artmıştır.

Çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı olan bireylerde tetikleyici rol oynadığı düşüncesi ağır basmaktadır. Bu faktörler içerisinde özellikle virüsler, ultraviyole ışığı ve ilaçlar sayılabilir. SLE gelişmesinde kadın cinsiyeti de önemli bir risk faktörüdür.