Şempanzeye yasal kişi statüsü talebi

Şempanzeye yasal kişi statüsü talebi
Şempanzeye yasal kişi statüsü talebi
ABD'de hayvan hakları eylemcileri, New York'taki bir mahkemede açtıkları davada, Tommy adlı bir şempanzeye 'bedensel özgürlük' hakkını da içerecek şekilde yasal kişi statüsü verilmesini talep etti.

ABD’de hayvan hakları eylemcileri, New York’taki bir mahkemede açtıkları davada, Tommy adlı bir şempanzeye ‘bedensel özgürlük’ hakkını da içerecek şekilde yasal kişi statüsü verilmesini talep etti.

Bu hafta New York’ta üç şempanze adına daha dava açmayı planlayan grup, bu dört şempanzenin esaretine son verilmesi ve primat sığınağına gönderilmeleri talep ediliyor.

Grubun kurucusu Steve Wise, şempanzelerin kendi kendilerine karar verebilen, kendinin farkında olan ve hayatlarını nasıl yaşayacaklarını belirleme yeteneği bulunan canlılar olduklarını söylüyor. Wise ayrıca, şempanzelerin ‘otonom’ canlılar olduklarını kanıtladıklarından bunun onlara yasal kişi statüsü verilmesi için yeterli olacağı düşüncesinde.

Bilim insanları da kanıtlarla davaya müdahil olmaya hazırlanırken, Tommy, New York’ta özel mülke ait büyük bir karavanın içindeki kafeste tutulmaya devam ediyor.

Tommy’nin bulunduğu yerin sahibi Patrick Lavery, şempanzenin ferah bir alanda yaşadığını ve birçok oyuncağının bulunduğunu söylüyor. Lavery ayrıca Tommy’yi kötü muamele gördüğü bir önceki yerden kurtardığını ancak oda olmaması nedeniyle bir sığınağa veremediğini belirtiyor.

‘Otonom’ olduğunu belirttikleri hayvanların yasal birey statüsüne ulaşması için faaliyet gösteren grup üyeleri, goriller, orangutanlar, balinalar, yunuslar ve filler için de benzer davalar açabilecek.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  Bilim