Sen şarkılarını söyle Paloma...

Sen şarkılarını söyle Paloma...
Sen şarkılarını söyle Paloma...
O da 'yeni Amy Winehouse' olarak lanse edilenler familyasındandı. Ama artık kendi ülkesinin kraliçesi. Hanımlar, beyler, Paloma Faith.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Galatasaray ’da efsane Gheorghe Hagi’nin futbolu bırakmasının ardından başlayan, ‘yeni 10 numara’ arayışı vardı. 2001 yılından itibaren sarı-kırmızılı camianın literatürüne dahil olan bu eylem , uzun süre devam etti. Takip eden her transfer “Galatasaray’ın aradığı 10 numara” olarak tanıtıldı ve bu gözle bakıldı. Ama Hagi’nin mirasını aşmak kolay değildi ve gelen oyuncular bu kıyas altında ya ezildiler ya da bekleneni bir şekilde veremeyerek takımdan ayrılmak zorunda kaldılar.
Hayatın her alanında var bu zaten. “Gelen gideni aratır” sözü boşuna söylenmiş değil. Kimilerinin yeri kolay dolmaz. Müzik dünyasında da var tabii, olmaz mı, diyerek konuya girelim. Mesela yeni duyulan bir şarkıcı başka birisine anlatılırken -kolaylık sağlamak için belki de- görkemli isimlere benzetilir ve o şekilde ifade edilir.
‘Ada’da son zamanlarda bunun karşılığı işte her yeni çıkan şarkıcıya yeni Amy Winehouse yakıştırması yapılması. Benzetme hoş ama bazı güzellikleri ıskalamamıza neden oluyor bu beklenti. Olan haricinde bir şeyler aramaya sevk ediyor bizi.
Son kurban , ilk albümünün muhteşemliği nedeniyle Paloma Faith olmuştu. 2009 çıkışlı ‘Do You Want The Truth Or Something Beautiful’ o kadar güzeldi ki yakıştırmalar hemen başladı. E haksız da sayılmazlardı. Paloma Faith çok farklı bir şarkıcı. Onun Beatles cover’ı –’You Never Give Me Your Money’- yeteneğini sergilediği eserlerden sadece biri. Amy Winehouse 2011’de aramızdan ayrılıp, 2012’de de Paloma, ‘Fall to Grace’ albümüyle ilk çalışmasındaki çıtayı aşamayınca hayal kırıklığı yaşatmıştı.
Anlaşılan dersine çalışmış ve hazır şekilde dönmüş. Şimdi Londralı şarkıcı yeni albümü ‘A Perfect Contradiction’ ile karşımızda. Pharell Williams ortaklığında yazdıkları çıkış parçası ‘Can’t Rely On You’ya bakmayın, çok daha fazlasını buluyoruz bu kez. ‘Other Woman’, ‘Only Love Can Hurt Like This’, ‘Taste My Own Tears’, ‘The Bigger You Love’, ‘Love Only Leaves You Lonely’, ‘It’s The Not Knowing’ buzdağının görüneni. Amy Winehouse’dan önce doğan Paloma Faith, artık kendi janrını oluşturuyor. İlerde belki yeni çıkan şarkıcılara ‘Yeni Paloma Faith’ bile denebilecek. O zamana kadar ne mi yapıyoruz? Avuçlarımızı patlatırcasına alkışlıyoruz.