Senaryo yazarları örgütlendi

Senaryo yazarları çalışma koşulları ve telif bedellerinin alınabilmesi için SenaristBir'in çatısı altında birleşti

Mevcut eser sahibi meslek birliklerinin senaristlerin haklarını savunacak alt yapıda, donanımda ve istekte olmadığını düşünen senaryo ve diyalog yazarları, SenaristBir'in çatısı altında biraraya geldi.
Senaryo ve diyalog yazarları mesleklerine sahip çıkmak ve telif haklarını hakkaniyete uygun bir şekilde toplayıp dağıtabilmek için Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ni, kısa adıyla SenaristBir’i kurdu. Kültür Bakanlığı’nın verdiği faaliyet izniyle SenaristBir, 169 kurucu üyesiyle resmen kurulmuş oldu.
SenaristBir, çalışma koşulları, tip sözleşmeler ve taban ücretlerinin belirlenmesi; üretim sonrası hak edilen telif bedellerinin alınabilmesi; bunların takibi, tahsili ve dağıtımını sağlamayı hedefliyor.
İlker Barış’ın yönetim kurulu başkanı, Ercan Kesal’ın başkan yardımcısı olduğu oluşumda
A. Umur Bugay, Ayfer Tunç, Birol Güven, Burak Aksak, Cem Başeskioğlu, Fatih Solmaz, Feride Çiçekoğlu, Gaye Boralıoğlu, Kandemir Konduk, Kemal Kenan Ergen, Nilgün Öneş, Ferhan Şensoy, Nuran Devres, Turgut Özakman, Yılmaz Erdoğan ve Işıl Özgentürk gibi isimler yer alıyor.