Senenin ilk geleneği: Oscar tahmini

Senenin ilk geleneği: Oscar tahmini
Senenin ilk geleneği: Oscar tahmini
Oscar adayları 10 Ocak'ta açıklanacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 'kulisler'de adaylıklara dair onlarca söylenti dolaşıyor. Biz de bu geleneğe uyduk. İşte bu yılki törende salonda yer alması muhtemel adaylar.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

Artık seneler daha hızlı geçtiğinden midir, nedir, ödül mevsimlerinin arası iyice kısalır oldu sanki... Daha 2012’nin muhtemel Oscar adayları yazısının üstünde duman tütüyor gibi geliyordu bize. Ama o malum gelenek yine kapımızı çaldı, altın heykelcik için kim yarışacak spekülasyonlarını derleyip toplama misyonunun zamanı geldi. Senenin muhtemel adaylarından Joaquin Phoenix’le Anthony Hopkins’in “Ödül mevsimiyle başımız hiç hoş değil” açıklamalarına, iki sene öncesinin Anne Hathaway-James Franco’lu sunucu fiyaskosuna karşın Akademi Ödülleri heyecanında bir dinme yoksa insanların da bir bildiği olmalı... Kim bilir, belki bu sene Akademi’nin aykırı bir seçimle sunuculuk görevini verdiği Seth McFarlane (‘American Dad’ ve ‘Family Guy’ gibi ‘bilinçlice rezil’ animasyonların yaratıcısı) sınır tanımaz esprileriyle Oscar’lara uzun zamandır aradığı taze kanı sağlar. Gerçi sağlamasa da sorun değil,‘Oscar heyecanının’ fitili herhalükarda kolay kolay sönecek gibi değil zaten. Neyi unuttuğumuzu sıralamak için Twitter hesaplarınızı şimdiden açın, işte bizim derleyebildiğimiz kadarıyla 2013’ün olası Oscar adayları... Tahminler tutuyor mu, tutmuyor mu, hepimiz 10 Ocak’ta göreceğiz...
Lincoln:
Sözlükte ‘Oscar’lık materyal’ gibi bir tanım olsa, örnek bölümünde tam da bu filmin bahsi geçerdi herhalde. ABD tarihinin gidişatını değiştiren bir figür, böylesi zorlu rollerin altına girmeyi âdet edinmiş bir oyuncu, iki buçuk saatlik bir süre ve tüm bu ihtişamın idare koltuğunda Steven Spielberg... İddialı konuşmamalı ama Akademi’nin Daniel Day Lewis’li Lincoln’ü görmezden gelmesi, - buraya istediğiniz benzetmeyi koyabilirsiniz - kadar aykırı bir gelişme olurdu. En iyi yönetmen, erkek oyuncu yarışı, uzun zamandır göz ardı edilen bir Oscar geleneği olan Sally Field’e bir adaylık ve tabii en iyi film rekabeti, şimdilik ‘Lincoln’ için görünenlerden bazıları... (Vizyon Tarihi: 8 Şubat)
Moonrise Kingdom: Akademinin bir Wes Anderson şahikasına hakkıyla bir en iyi film ödülü vereceği kıvama gelişini ömrümüz boyunca görebilecek miyiz acaba? Gerçi haklarını yemeyelim, zamanında ‘Annie Hall’ ve ‘Geceyarısı Kovboyu’ gibi aykırılıklara da hakkını vermiş bir kurum sonuçta... Tamam en iyi film Oscar’ı biraz uzak bir hayal ama her bağımsızın kaderi, en azından bir en iyi film adaylığı ve senaryo kategorisinde yoğun bir rekabet, ‘Moonrise Kingdom’ için öngörülenlerden bazıları. Ah bir de Akademi, Bruce Willis’in son dönemdeki en iyi performansını ve filmi seyreden neredeyse herkesin hayran olduğu çocuk oyuncu Jared Gilman’ın da hakkını verse, en azından birer adaylıkla onurlandırsa.
Operasyon Argo:
2009’da Roger Corman’a onur Oscar’ı veren Akademi’nin B filmlerine saygı duruşunda bulunması için bir fırsat daha... Bir B filmi çekme kisvesi altında İran’daki ABD’li rehineleri kurtarma amaçlı gerçek CIA operasyonunu konu alan ‘Argo’ senenin çoklu Oscar adaylarından... En iyi film, uyarlama senaryo ve yönetmen dalları Argo’nun güçlü olduğu alanlardan. İşin tuhafı, ilk ve tek Oscar’ını ‘Can Dostum’un senaryosuyla alan Ben Affleck, hesaplar tutarsa ikinci Oscar’ını da yönetmenlik kategorisinde alacak... Çekimlerinin büyük bölümü İstanbul ’da gerçekleştirilen film belki en iyi yapım tasarımı Oscar’ı alır da, biz de biraz nemalanırız.
The Master:
Girişte belirttik, tekrarlamadan zarar gelmez. Uzun zamandır çıkıntılığıyla gündemdeki Joaquin Phoeenix, ödül mevsiminin hiç umrunda olmadığını çoktan beyan etti. Ama bu, onun, kariyerindeki en tuhaf karakterlerden birini canlandırdığı ‘The Master’la bu senenin Oscar adaylığı şansı en güçlü isimlerden olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tabii Akademi, pek sevdiği Philip Seymour Hoffman’ı ve Amy Adams’ı da görmezden gelmeyecektir. Paul Thomas Anderson’ın üstün yönetimi, Akademi’nin radarından kaçarsa da artık söyleyecek bir şey kalmıyor demektir.
Django Unchained: Amerikan bağımsızlarının Oscar’larda çoğunlukla bir tek senaryo kategorilerinde söz sahibi olabildiği gerçeğiyle ilk ne zaman yüz yüze geldin derseniz, cevap, Akademi’nin ‘Ucuz Roman’daki müthiş oyunculukları, yönetimi es geçip özgün senaryo Oscar’ını vermekle yetindiği 1994 deriz. Uzun zamandır Tarantino’dan çıkan en iyi iş olduğu söylenen ‘Django Unchained’ de benzeri bir kaderi paylaşacak muhtemelen. Ama Akademi’nin yıllar sonra Tarantino’ya onur Oscar’ı verme şansı hâlâ baki... (Vizyon tarihi belli değil)
Hitchcock:
Belki en iyi film adaylığı zor. Ama Akademi, Hitchcock gibi bir kültü canlandırma zorluğunu üstlenen Anthony Hopkins’i yine bir adaylıkla değerlendirecektir. Helen Mirren da malum Akademi’nin sevdiklerinden... 1960’ta en iyi yönetmen ve yardımcı kadın oyuncu (Janet Leigh) dahil dört dalda aday olduğu Oscar’lardan hiçbirini alamayan ‘Sapık’ın çekim hikâyesinin Oscar’lara layık görülmesi de garip bir cilve olarak tarihteki yerini alır. (Vizyon tarihi: 1 Şubat)
Zero Dark Thirty:
Nerede Kathryn Bigelow’un ‘Tuhaf Günler’, ‘The Loveless’, ‘K-19: The Widowmaker’ gibi erkek hikâyeleriyle kadın yönetmen beklentilerini alaşağı ettiği o geski güzel günler, nerede ‘Ölümcül Tuzak’la kazandığı Oscar’ın heyecanıyla sahneye çıkar çıkmaz Amerikan ordusuna övgü üstüne övgü yağdırdığı son dönem hali... Ama hakkını yemeyelim. Usame Bin Ladin’in yakalanış hikâyesine Bigelow’un el atması her zaman tercih edilir.
Hem ABD güzellemesinden başka bir şeyler bulabilme imkanı ortaya çıkar hem de oyuncular üstün performanslar sergilerler. En iyi film, yönetmen ve Jessica Chastain’le kadın oyuncu kategorileri day gösterileceğine kesin gözüyle bakılan kategorilerden bazıları. (Vizyon tarihi: 8 Şubat)

Sefİller
(Les Miserables):

Yönetmen Tom Hooper, (‘Zoraki Kral’la 2011’in Oscar sahibi) Webber-Rice müzikalinden sinemaya uyarladığı ‘Les Miserables’ için “Bu filmde her şey var, ‘camp’ yok derken” Oscar’lara göz mü kırpıyordu belirsiz. Ama sonunda Tony ödülleri dışında da dans ve şarkı yeteneklerini küresel seyirciye sergileyecek Hugh Jackman’a ve rol arkadaşı Anne Hathaway’e birer adaylık çıkması, Victor Hugo esinli hikâyenin en iyi film adayları arasında geçmesi kuvvetle muhtemel. Tabii kostüm ve dekor kategorilerinde olası adaylıkları da unutmamalı. (Vizyon tarihi: 1 Mart)

 

Bunlar da Oscar sırasında

David O’Russell’ın bizde bugün gösterime giren yeni filmi ‘Umut Işığım’ senenin güçlü Oscar adaylarından. Marion Cotillard’ın, kaza geçirdikten sonra bacakları kesilen bir balina eğitmenini canlandırdığı Fransız filmi ‘Rust and Bone’ en iyi kadın oyuncuda iddialı gibi. Yabancı film kategorisinin en güçlü adayı da kuşkusuz Haneke’nin Altın Palmiye sahibi filmi ‘Aşk’. Gerçi bu, sürprize en açık kategorilerden biri olduğu için erken konuşmamakta fayda var. ‘Aşk’ın film kategorisinde de aday olması gibi bir beklenti da var. Fransız filmi ‘The Intouchables/Can Dostum’ ve Christian Mingiu’nun ‘Tepelerin Ardında’sı da güçlü adaylardan. Akademinin Peter Jackson’ı filmlerini üçlemeden hesaba kattığına pek rastlamadık şimdiye kadar. Ama yeni üçlemenin ilk halkası ‘Hobbit’ teknik kategorilerde şans sahibi olabilir. ‘Lo Imposible/Kıyamet Günü’ndeki tsunami mağduru anne rolünün Naomi Watts’a ikinci Oscar adaylığını getireceği de söylentiler arasında.

Hep birlikte dua edelim

Ellerimizi birleştirelim, 2009’da dokuz Oscar adaylığı olan ‘Avatar’ın sadece teknik alanlarda ödüle ulaşabilmesinde Akademinin hâlâ new age anlatılara yüz vermemesinin payı olması için dua edelim. Aksi takdirde ‘Bulut Atlas’ veya ‘Pi’nin Hayatı’ Oscar’a uzanabilir. Ki bu da ‘sadık yazarınızın’ gelecek seneki Oscar tahminlerini toparlamayacağının şimdiden ilanı olur.

KULİSLERDE
ÖNE ÇIKANLAR

Kadın oyuncu Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Naomi Watts (Kıyamet Günü)
Jennifer Lawrence (Umut Işığım)
Marion Cotillard (Rust and Bone)
Emanuelle Riva (Aşk)

erkek oyuncu Bradley Cooper (Umut Işığım)
Daniel Day Lewis (Lincoln)
Denzel Washington (Uçuş)
Hugh Jackman (Sefiller)
Joaquin Phoenix (The Master)