Şenliğe SARS gölgesi

Her yıl dünya çocuklarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen 23 Nisan Çocuk Bayramı, bu yıl Irak savaşı ve gizemli SARS hastalığının gölgesinde kutlanacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Her yıl dünya çocuklarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen 23 Nisan Çocuk Bayramı, bu yıl Irak savaşı ve gizemli SARS hastalığının gölgesinde kutlanacak. Dünya çocuklarının kendi geleneksel oyunlarını sergileyecekleri 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği'ne yaklaşık 30 ülkeden katılım bekleniyordu. Ancak Irak savaşıyla başlayan iptaller, SARS'ın yayılmasıyla arttı. Iraklı çocukların savaş nedeniyle gelemeyeceği uluslararası şenliğe Türkiye dahil 17 ülkeden çocuk grubu katılacak. Şenliğe katılan ülkeler:
Azerbaycan, Bulgaristan, Danimarka, Gürcistan, Hollanda, KKTC, Macaristan, Makedonya, Moldova, Nijerya, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Sudan, Türkmenistan.
Şenliğe katılmayan ülkeler: Almanya, Çin, Güney Afrika, Kore, Hindistan, Kenya, Meksika, Mısır, Polonya, Portekiz, Singapur, Togo.
23 Nisan Çocuk Bayramı'nda, dünya liderlerine 'Savaş değil barış istiyoruz' mesajı verilecek. Aralarında Türk çocukların da yer aldığı onlarca çocuk grubu, savaşın çocukların geleceği için en büyük tehdit olduğunu gösterilerle anlatmaya çalışacaklar. Şenliği Antalya'da düzenleyen TRT, dünya çocuklarının barış mesajları verdiği platform olacak.
Sağlık Bakanlığı 23 Nisan nedeniyle havaalanlarındaki önlemlerini artırırken, çocuk gruplarının kontrolü için havaalanlarında özel sağlık üniteleri oluşturuyor.
'AIDS gibi değil'
Bu arada Iraklı çocuklara yardım konusunda temaslarda bulunmak için Türkiye'ye gelen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Marc Danzon, SARS' la ilgili son gelişmeleri değerlendirirken, "AIDS kadar felaket değil" dedi. Dünyada 3 bin 169 SARS vakası saptandığını, bunların 144'ünün ölümle sonuçlandığını belirten Danzon şöyle konuştu:
"Hastalığa neden olan virüs, 'coronavirüs' familyasından. Bununla beraber faktör henüz bilinmiyor. Virüsün farklı bir etkisi var, kişiden kişiye değişiyor. Virüsün hangi yolla ve hangi faktörlerle bulaştığını araştırıyoruz. Yaptığımız testlerle bilinmeyenler ortaya çıkacak, bunun için çalışıyoruz."