Serinin en 'hava'lısı...

Serinin en 'hava'lısı...
Serinin en 'hava'lısı...
Paraşütle inen arabalardan Abu Dabi gökdelenlerindeki aksiyon sahnelerine kadar adrenalini yüksek bölümlerle dolu 'Hızlı ve Öfkeli 7', birinci sınıf bir seyirlik. Film ayrıca 2013'te aramızdan ayrılan Paul Walker'a da saygı duruşu niteliğinde...
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

HIZLI VE ÖFKELİ 7 (Not: 3/5)
Furious 7
Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Jason Statham, Michelle Rodriguez, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Kurt Russell
Yapım: 2015, ABD
Süre: 137 dk.

Çağın temel refleksi ne? Hız... Öte yandan genciz, güzeliz, üstelik kanımızın kaynadığı bir dönemdeyiz ve bu durumda öfkeliyiz de... 'Hızlı ve Öfkeli' işte tam da böyle bir harmanın üzerine inşa edilmişti. Adrenalin yükseltici sahnelerini araba yarışlarından, öfkesini de 'toplum dışı' suça meyilli gençlerden alan öykü, aralarına katılan genç ve yakışıklı bir polisin yaşadığı gönül ilişkisi üzerinden eksik olan parçayı, romantizmi de tamamlayınca ortaya 'zamane seyircisi'nin ilgisini esirgemeyeceği bir film çıkmıştı. Maharetli yönetmen Rob Cohen'in anlatımıyla kendi kulvarında sınıfı geçen 2001 yapımı 'Hızlı ve Öfkeli'den sonra gaza daha fazla basıldı ve seri, uzatıla uzatıla bu günlere kadar geldi. Bu hafta itibariyle de yedinci adımı izliyoruz.


'Şimdiki zaman sineması'nın en uzun serilerinden biri olan 'Hızlı ve Öfkeli'nin son hamlesi doğrusu akıllıca kotarılmış. Öykü için söylenecek bir şey yok, klişenin klişesi bir intikam meselesi var ortada. Önceki filmde kardeşi Owen Shaw, ekip tarafından 'tarumar' edilen Deckard Shaw adlı asker eskisi İngiliz, başta Dominic Toretto olmak üzere 'Öfkeli' çocuklarımızın peşine düşer. Öte yandan sistem için son derece önemli bir keşfin sahibi olan bir ‘hacker’ da Afrikalı terörist Jakande tarafından kaçırılmıştır. Devlet, Toretto’ya “Hacker’ı kurtarıp, karşılığında da keşfi sayesinde Deckard Shaw’ı neredeyse elinizle koymuş gibi bulun” teklifini sunar… Bundan sonrası bildik kaçıp kovalamacalardır; hikâye bazen avcıyken av, avken de avcı durumları içinde ilerler…


Yedinci filmde -ki orijinal ismi 'Furious 7'- kamera arkasına daha çok gerilim sineması dahilindeki kayda değer çalışmalarıyla ('Death Sentence', 'Insidious', 'The Conjuring' vs.) tanıdığımız James Wan geçmiş. Malum kendisi ünlü 'Testere' serisinin ilk adımının yönetmeniydi, bu kez başka bir serinin 'yedinci filminin' yönetmeni olmuş. Açık söylemek gerekirse hikâye bazında sıradan olsa da görsel açıdan çizgi üstü. Arka arkaya gelen aksiyon sahneleri pırıltılı ve fazla adrenalin yüklü... Azerbaycan'daki Baş Göynük Dağları civarına kargo uçağından araba indirme bölümleri etkileyiciydi mesela ama çıtanın asıl olarak yükseldiği sahneler Abu Dabi'deki 'Etihad Towers'taki çekimlerde geliyor. Doğrusu 'yükseklik korkusu'nu fena halde hisseden bir seyirci olarak bendeniz bu bölümlerde bir hayli irkildiğimi itiraf etmeliyim. Hoş, bu türden sahnelere daha önce Ben Stiller ve Eddie Murphy’li ‘Kule Soygunu’yla (‘Tower Heist’) Görevimiz Tehlike 4-Hayalet Protokol’de de rastlamıştık. Lakin ‘Hızlı ve Öfkeli 7’, aksiyon hattını üç gökdelen etrafında kuruyor ve bir nevi ‘Hat-trick’ yapıyor!


Öte yandan onca patlama ya da araçların birbirine çarpması sırasında hiç ölmeyen karakterlere biz daha çok 'Süper kahramanlı filmler'de rastlarız, 'Hızlı ve Öfkeli 7' kendi 'fani' karakterlerini adeta ölümsüzlüğe taşıyor. Gerçi bir yerde haklılar; yedi film boyunca bu kadar aksiyona maruz kalırsanız bir anlamda ölümsüzlüğü de hak edersiniz...

Kardeşleri eksik sahneleri tamamlamış
Lakin hayat ne yazık ki böyle değil. Nitekim en başından beri kadroda yer alan ve Brian O'Conner karakterini canlandıran Paul Walker, 30 Kasım 2013'te bir otomobil kazasında aramızdan ayrılmıştı. Ekip, Paul'ün eksik sahnelerini kardeşleri Calep ve Cody dublör olarak katkıları ve kimi bilgisayarda yaratılmış sahnelerle halletmiş. Ayrıca filmde Paul Walker'a 'özel bir saygı duruşu' da var.
Oyunculuklara gelince: Vin Diesel Dominic Torretto'da, Dwayne Johnson Hobbs'ta, Michelle Rodriguez Letty'de, Jordana Brewster Mia'da hikâyedeki klasik rollerini tekrarlıyor. Jason Statham Deckard Shaw için uygun bir seçim olmuş, Afrikalı terörist Jakande'de Djimon Hounsou, devlet görevlisi 'Bay Hiçkimse'de Kurt Russell seriye bu film dolayısıyla katılan isimler. 'Game of Thrones'un Misandei'si Nathalie Emmanuel de 'hacker Ramsey' rolünde huzurlarımızda.

'Hızlı ve Öfkeli 7', yerden ve havadan -araba ve uçak aksiyon sahneleri- oynayan, gerektiğinde 'yakın dövüş'e de soyunan, 'hacker'lık meseleleriyle 'yeni nesil seyirci'ye seslenmeyi bilen, öyküsü sıradan ama görselliği birinci sınıf bir aksiyon olmuş. Bu haliyle de serinin hayranları için kuşkusuz kıymetli bir çaba. Ayrıca bütün ekibi, hatta düşmanlarını bile hesaba katarsak son tahlilde kimi siyasilerimizin ‘Öfkeli bir grup’ tanımıyla ele aldıkları IŞİD’in yanında tüm bu arkadaşların öfkesi masum kalıyor!