Sert kumaşlarla dik durmaya hazır olun!

Sert kumaşlarla dik durmaya hazır olun!
Sert kumaşlarla dik durmaya hazır olun!
Bazı markalar vardır, stilini her daim korur. Yenilik yapsa da zamansızdır, klasiktir. Roman onlardan biri. Markanın tasarım direktörü Suzan Toplusoy ile buluştuk, yeni koleksiyonu ve Roman kadınını konuştuk...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

Roman kadını zaman içinde değişti mi?
Değişti elbet. Değişimle yenileniyoruz ama değişim yaparken de Roman kadınının bir mottosu var; ondan uzaklaşmıyoruz. Roman kadını trendleri takip eden ama şık ve kaliteli ürün almayı, onu dolabında bulundurmayı arzu eden kadın . Kalite de çok önemli. Kaliteli bir ürün aldığında senelerce çok değerli bir parça gibi saklayabilmesi lazım. Çıkardığında değerini kaybetmemeli. Ama trendlerle, yeni desenlerle, yeni teknik kumaşlarla, farklı dikiş teknikleriyle, modadaki algıyla da sürekli yenileniyor Roman…
Yaz koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
Yaz gelince soft renkler, pastel tonlar, uçuşan kumaşlar hayal edilir. Bunlar öne çıkıyor ama bu sene uçuşan kumaşlardan çok dik duran, sert efektli, geometrik kesimlerin olduğu kıyafetleri göreceksiniz. Kumaşlar çok ön planda. Farklı jakar teknikleri, yeni transfer baskılar, çok renkli, bir fotoğraf kadar iyi algılanabilecek desenler var. Danteller de öne çıkıyor. 1950’lere de gönderme var. Diz altı boylar, kloş etekler, dik duran elbiseler, sırttaki dekolte öne çıksa da aslında ben ‘maskülen bir feminen bakış’ diyorum. Kumaşlarda doğal elyaflar kullanma taraftarıyız. Kumaşların kalitesine çok önem verdiğimiz için ipek ve koton öncelikli seçimlerimiz oldu. Renklerde pastellerle başlayan seri bir süre sonra sıcak ve parlak renklere geçiyor. Aksesuvara da çok önem veriyoruz. Büyük aksesuvarlar öne çıkacak. Çanta koleksiyonunda sert materyallerden yapılmış clutch’lar, püskül esprileri, iki, üç rengin bir arada kullanıldığı çantalar, metal malzemeler var.
Organic by Roman koleksiyonu nasıl bu sezon?
Organic by Roman’la da trendlerin ötesinde ama tamamen organik kumaşlardan hazırlanmış bir koleksiyona önem veriyoruz. Bu dördüncü sezonumuz. Kumaşlar organik ve Türkiye bu anlamda çok iyi bir üretici. Otuz parçayı geçmeyen sınırlı bir koleksiyon. Mutlaka toprak, beyaz ve kemik renkleri öne çıktığı kadar her yıl öne çıkan farklı iki rengimiz oluyor. Bu sene sky blue öne çıkacak. Nefes alabilen, daha hafif, alerjik tenler için ideal kumaşlar seçiliyor.
Neden organik giyinmeliyiz?
Bu bir yaşam biçimi. 10 yıldır organik beslenme, çocuk eşyaları, tarım, gıda, kozmetik öne çıktı. Dünya da doğal şeylerden uzaklaşıp, her şeyin yapay olduğu bir ortamda yaşamanın uzun vadede insanların üzerindeki etkilerini gördü. Çıkış noktası çocuklarıma organik giysiler kullanmamla oldu. Sonra bunu koleksiyonlara taşıdık.
Mayo koleksiyonunuz da çok beğenildi…
Mayo koleksiyonu hayalimdi. Oye’nin tasarımcıları Ayça ve Zeynep’le (Sadıkoğlu) tanışınca bu hayalimizi gerçekleştirdik. Kendilerine özgü bir tarzları var.
Sadece siyah var mayo koleksiyonunda değil mi?
Oye’nin koleksiyondaki bakış açısı siyah üzerine. Siyah ve tül, siyah ve transparan dokular. Mayolarda şıklık barındıran bir koleksiyon. Koleksiyona plaj giysileri ekledik. Ama sınırları siyahla koymuyoruz, bu yıl mercan ve mor rengi ekledik. Ama ağırlık siyahta.
Kişisel stilinizi nasıl anlatırsınız?
Zamansız klasikleri severim. Değerli ve saklanabilir parçaların gardırobumda bulunması çok önemli. Her sezon gardırobunu sıfırlayan biri değilim. Değerli parçaları her sene gardırobuma ekleyip, uzun süre taşımayı ve onlarla birlikte yeni parçaları kullanmayı severim. Renk seçimlerimde ağırlık siyah gibi görünse de dönem dönem parlak renkleri öne çıkarmayı seviyorum. Dolabımda çok desen yoktur çünkü desen bağlayıcıdır. Fazla ağırlık hissetmeden şık olmak önemli. Çok dikkat çekici şeylerin bir arada kullanılmasını doğru bulmuyorum. Kıymetli ve güzel şeyleri daha net sunmalı. Stil sahibi olmak ve modayı takip etmek çok farklı şeyler. Çok stil sahibi olabilirsiniz ama trendleri birebir takip eden biri olmayabilirsiniz. Moda gelip geçicidir, dolabınızı sürekli değiştirmeniz gerekir. Ama stil sahibi insanların dönem dönem çıkardığı kullandığı şeyler vardır. Hoşuma bile gider aynı şeyi birkaç kere giymesi.
Tasarımcı olarak kimleri beğenirsiniz?
Karl Lagerfeld takdir ettiğim modacılardan. Her zaman ses getirmiştir. Alber Elbaz’i beğeniyorum. Raf Simons’un sade ve rafine çizgisini de etkileyici buluyorum.
Türklerden?
Ümit Ünal ve Zeynep Tosun’u çok beğeniyorum. Gamze Saraçoğlu’nun geometrik kullanımlarını başarılı buluyorum.