Ses getirdi de istendiği gibi değil!

Ses getirdi de istendiği gibi değil!
Ses getirdi de istendiği gibi değil!

Stalin, Saddam ve Hitler?in (soldan sağa) kullanıldığı reklamda en çok ilgiyi Hitler?li gördü.

Stalin, Saddam ve Hitler'li AIDS hakkında bilinçlendirme reklamları, bu virüsü taşıyanları toplumdan dışlayıcı nitelik taşıdığı için tepki topluyor

LONDRA - Nazi lideri Adolf Hitler, Sovyet lideri Josef Stalin ve Irak lideri Saddam Hüseyin reklam filminde oynadı. Liderleri korunmasız cinsel ilişkiye giriyormuş gibi gösteren, halkı AIDS hastalığına karşı bilinçlendirme videoları, tüm dünyada büyük tartışma yarattı. AIDS’le mücadele örgütleri, AIDS virüsü taşıyan kişileri toplumdan dışlayıcı nitelik taşıdığı için videoya ateş püskürüyor. ‘AIDS bir toplu katliamcıdır’ adlı video, ölümcül hastalıkla kitle katliamı yapan liderleri bağlantılandırarak genç insanları prezervatif kullanmaya teşvik etme amacı taşıyor.
Videoda, bir kadınla erkek ateşli bir şekilde sevişmeye başlıyor ancak seyirci videonun sonuna kadar erkeğin yüzünü görmüyor. Loş bir odada çekilen filmin sonunda erkek yüzünü kaldırıyor ve izleyici korkunç bir yüz ifadesiyle kameraya bakan adamın kampanyadaki liderlerden biri olduğunu görüyor. 

Dünya AIDS Günü için hazırlandı
Reklam, 2009 Dünya AIDS Günü dolayısıyla yayımlandı, ancak istediği amaca ulaşamadı. Sağlık örgütleri, bu videonun HIV taşıyıcılarının hayatlarını daha da güçleştirici etkisi olduğunu söyleyerek, reklamın piyasadan çekilmesini talep etti. İngiltere’de Dünya AIDS Günü’nü koordine eden AIDS’le mücadele ve hastalıkla ilgili bilinci artırma amaçlı National AIDS Trust’ın sözcüsü, videonun ayrımcılığa ve dışlamaya yol açtığını belirterek, “Bu reklam fiili bir önlem mesajı vermekten yoksun” diyor.
Video paylaşım sitesi YouTube’da da yayımlanan video, Regenbogen e.V adlı küçük bir Alman AIDS’le mücadele örgütü adına ‘Das comitee’ adlı reklam ajansı tarafından yapılmış. Grup videoyu savunarak, görüntülerin insanları sarsma amacı taşıdığını söylüyor. Ajansın reklam müdürü Hans Weishäupl de Hitler fikrini Regenbogen’in sert fikirler aradığı bilgisini almaları üzerine önerdiklerini anlatıyor. 

Reklam ajansı ücret almamış
Kampanya için ücretsiz çalıştıklarını söyleyen Weishäupl, reklamın İngilizce ve İspanyolca versiyonlarının yapıldığını, tüm dünyada halkı AIDS’e karşı uyarmak için çalıştıklarını anlatıyor. Kampanyada Nazi lideri Adolf Hitler dışında Irak’ın devrilen ve idam edilen lideri Saddam Hüseyin ve Sovyet lider Josef Stalin’in ilanları bulunuyor. (The Daily Mail)