Sevdiğiniz müzik düşünce yapınızı gösteriyor

Sevdiğiniz müzik düşünce yapınızı gösteriyor
Sevdiğiniz müzik düşünce yapınızı gösteriyor
İngiltere'de yapılan bir araştırma, kişilerin müzik zevkinin düşünce şeklinin ne olduğu konusunda ipuçları taşıdığını ortaya koydu.

RADİKAL -  İngiltere 'de bulunan Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, kişinin müzik zevki düşünce şeklinin ne olduğu konusunda ipuçları taşıyor. Plos One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, empati besleyen insanlar daha yumuşak, daha hafif müzikleri tercih ediyor.

Etraflarındaki dünyayı çeşitli kalıplarla analiz etmeye çalışan sistematik insanlarsa, punk, heavy metal ve daha karmaşık müziklerden hoşlanıyor. Pek çok insanın sevdikleri ya da sevmedikleri müzikler hakkında bir anda hüküm verdiğini belirten bilim insanları, bu hızlı tercihlerin neden kaynaklandığının hala bilinemediğini belirtiyor.

50 ŞARKI DİNLETİLDİ

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, müzik tercihleriyle ilgili araştırma için 4 bin kişi toplandı ve çeşitli deneylere tabi tutuldu. Deneye katılanlara önce, "empati besleyen" mi, "sistematik mi" olduklarını saptamak amacıyla, kişisel sorular soruldu. Sorulan sorular, "Otomobil motorlarının tasarım ve yapımıyla ilgilenir misiniz?" ve "Başkalarının nasıl hissettiğini tahmin edebilir misiniz?" şeklindeydi.

Daha sonra deneklere 26 değişik türde 50 kısa müzik parçası dinletildi ve her parçaya 1 ile 10 arasında puan vermeleri istendi. Empati yönelimli insanların ritim ve blues, hafif rock ve folk müziğine eğilim gösterdiği görüldü. Bu grubun Jeff Buckley'nin yorumuyla (Leonard Cohen şarkısı) Hallelujah ve Norah Jones'un Come away with me adlı parçası gibi müzikleri yeğlediği görüldü.

MÜZİK ENDÜSTRİSİ ÜZERİNDE ETKİLİ OLABİLİR

Sistem geliştirici oldukları ortaya çıkanlarsa, heavy metal gruplarına ve yenilikçi caz müziğine eğilim gösterdi. Bu grubaysa, Metallica'nın Enter Sandman adlı parçası dinletildi. Araştırmacılar daha da derine indikçe, belli bir türün içinde tercih edilen müzikler arasında da, yoğunluk ve üslup bakımından değişiklik görüldüğünü saptadı.

Cambridge Üniversitesi'nden doktora öğrencisi David Greenberg, bu bulguların müzik endüstrisi tarafından kullanılabileceğini belirtiyor. Greenberg, "Spotify ve Apple Music'te hangi tür müzikleri dinlemeyi seçebileceğinizi tahmin etmek için yapılan işlemlere büyük paralar yatırılıyor. Bu şirketler, bireylerin düşünce tarzlarını bilirse, müzik tavsiyelerini daha özele indirme olanağını bulabilirler" diyor.