Sevmediğin politikacıyı vur: Hem rahatla, hem sanat olsun!

Sevmediğin politikacıyı vur: Hem rahatla, hem sanat olsun!
Sevmediğin politikacıyı vur: Hem rahatla, hem sanat olsun!

Halk, vaatlerini tutmayan politikacıların fotoğrafları delik deşik etmiş. FOTOĞRAF: AFP

PRAG - Çek Cumhuriyeti’nde iki sanatçı, atış poligonunu performans alanı haline getirdi. Hedefe, politikacıların fotoğraflarını koyan ve yanına da ‘Hoşlanmadığınız politikacıyı vurun!’ şeklinde bir not yazan sanatçılar bir hafta sonra tüm fotoğrafların delik deşik olduğunu gördüklerini söylüyor.
Tomas Cap ve Michal Kraus adlı sanatçılar, “Politikacılar her zaman vaatlerde bulunur ama hiçbirini gerçekleştirmez. Bu da halkı öfkelendiriyor. Biz burada politikacıların sevilmediğini göstermek için sembolik bir performans gerçekleştirdik” diyor. En çok merminin isabet ettiği politikacının muhalefet lideri Jiri Paroubek ve İçişleri Bakanı Ivan Langer olduğunu söyleyen Kraus, “Fotoğrafları delik deşik olmuştu, yüzleri tanınmaz haldeydi” diyor.
Bunun sadece bir sanat performansı olduğunu söyleyen ve insanlara asla silah kullanmamaları tavsiyesini veren sanatçılar, “Üzücü olan şu ki politikacılar insanların içinde nefret duygusunu uyandıracak kadar kötü. Keşke buradaki kimsenin yüzünde tek bir kurşun izi bile olmasaydı” diyor. (afp)