Seyirciler davulun olmadığını fark etmiyor bile!...

Seyirciler davulun olmadığını fark etmiyor bile!...
Seyirciler davulun olmadığını fark etmiyor bile!...
Chick Corea'dan Stanley Clarke'a cazın dev isimleriyle çalışan Grammy ödüllü Avustralyalı efsanevi gitar virtüozu Frank Gambale, trio'suyla yarın akşam Salon İKSV'de olacak.
Haber: CENK AKYOL / Arşivi

Grubu duyduğumda ‘Davulsuz fusion mu olurmuş?’ dedim. Çünkü Alain Caron gibi bir basgitaristin olduğu bir grupta insan davulcunun kim olacağını merak ediyor. 20 Nisan’da bizi nasıl bir konser bekliyor?

 Grupla beraber yaptığımız, ilki ‘Natural High’, ikincisi ‘Natural Selection’ olan iki albümden parçalar çalacağız. Bu projeyi beraberce ve özellikle davulsuz yapmaya karar verdik. Davul olmadan enstrümanlar daha temiz duyuluyor, swing’i ortaya daha iyi çıkıyor. Ayrıca sanki davul varmışçasına funky bir elektriği var. Aslına bakarsanız, seyirciler her gösteriden sonra davulun olmadığını fark etmediklerinden bahsediyorlar.
Yılın büyük bölümünü enstitülerde ve konserlerde geçiriyorsunuz. Müzik delisi gençlerin en çok sorduğu soru, eşsiz ‘Sweep Picking’ tekniğiniz mi?

Çok fazla soru geliyor ama çoğu ‘Sweep Picking’, müzik teorisi ve müzik piyasası konuları çevresinde dolanıyor. Seminerlerde tavsiyelerimi direkt olarak müzisyenlerle paylaşmaktan çok hoş. Sanırım bir zamanlar onların bulunduğu konumdan şu anda benim bulunduğum konuma nasıl geldiğimi anlatmanın, anlamalarını sağlamanın ve onlara yardımcı olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Seçilen amplifikatörleri, pedalları, gitarları fazla konuşmanın müziğin önüne geçtiğini düşünüyor musunuz?
Müziğin kendisi ve besteleme, düzenleme gibi şeylerin daha ilginç ve önemli olduğu konusunda sizinle hemfikirim. Modern müzik aletleri benim çok fazla ilgimi çekmiyor. Çünkü ortalıkta o kadar çok kaliteli cihaz var ki artık neyi kullandığının eskisi kadar bir önemi kalmadı. Mühim olan o araçlarla ne elde ettiğin!
Birkaç kez Türkiye ’ye geldiniz. Bunlardan biri Vital Information’la yaklaşık 10 sene önceydi. Çok iyi performanstı. Turnelerde değişik müzikler keşfettiğiniz oluyor mu?
Farklı ülkelere gittiğimde kulağımı daima açık tutarım ve çoğunlukla birileri gelip, “Şunu, şunu dinlemiş miydin?” diye sorar ve ben de onlara “Ver bakalım şu CD’leri, can kulağıyla dinlerim” derim. Yakında görüşeceğiz, İstanbul ’a tekrar gelmeyi istiyorum, özellikle de Vital Information’la.
Frank Gambale Natural Trio, 20 Mart Çarşamba 21.30’da Salon’da.