'Şeytanın avukatı' öldü

'Şeytanın avukatı' öldü
'Şeytanın avukatı' öldü
Çakal Carlos lakaplı Carlos İlyiç Ramirez Sançez ve Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie gibi isimlerin savunmasını üstlenmesi nedeniyle 'şeytanın avukatı' lakabıyla tanınan Fransız avukat Jacques Vergel yaşamını yitirdi.

Savunduğu aykırı ve kriminal isimlerden dolayı adı adı 'Şeytanın Avukatı'na çıkan Fransız avukat Jacques Vergel, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Vergel, müvekkillerinin uluslararası kamuoyunda ünlü ve tartışmalı isimler olmasıyla dikkat çekiyordu. Jacques Verges'in, Kamboçya’daki Kızıl Kmerler’in lideri Pol Pot’un arkadaşı olduğu söyleniyordu.

Kendisinin sömürgecilik karşıtı ve komünist olduğunu belirten Verges, 1950’li yıllarda Fransa ’ya karşı terör eylemleri gerçekleştirmekle suçlanan Cezayirliler’i de savunmuştu.

Fransız bir diplomat baba ve Vietnamlı bir annenin oğlu olarak Tayland’da doğan Verges, Hint okyanusundaki Reunion adasında büyümüştü. Verges ilerleyen yıllarda sömürgecilik karşıtı görüşlerini hayatının bu adadaki döneminin neden olduğunu söylemişti.

II. Dünya Savaşı sırasında General Charles de Gaulle’ün Özgür Fransa direnişine katılarak savaşan Verges daha sonra da Fransız Komünist Partisi’ne katılmıştı.