Sezen Aksu'dan gerçek 'Fabrika Kızı'nın öyküsü

Sezen Aksu'dan gerçek 'Fabrika Kızı'nın öyküsü
Sezen Aksu'dan gerçek 'Fabrika Kızı'nın öyküsü
Pop müziğimizin ilk işçi şarkılarından 'Fabrika Kızı' bu kez bir fotoğraf sergisi olarak karşımızda... Haliç'in gerçek işçi kızlarının çektiği fotoğraflara Sezen Aksu'nun da aralarında olduğu sanatçı, edebiyatçı ve gazeteciler öyküleştirdi. Sergi çarşamba günü Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü'nde açılıyor...

Sanatçı Bora Ayanoğlu’nun, Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışan kadınların gazetedeki bir grev fotoğrafından etkilenerek yaptığı, 'Fabrika Kızı' adlı şarkısından ilhamla hazırlanan fotoğraf projesi kapsamında, eğitim olanağından yoksun işçi kızlar kendi hayatlarını fotoğrafladı. Haliç bölgesinde yaşayan 10 işçi kızın çektiği fotoğrafları Sezen Aksu, Sevda Alankuş, Bora Ayanoğlu, Gaye Boralıoğlu, Karin Karakaşlı, Burcu Aktaş, Hasan Bülent Kahraman, Pınar Öğünç, Cüneyt Özdemir ve Aret Vartanyan öyküleştirdi.  

Sibel Soylu'nun çektiği fotoğrafın öyküsü Sezen Aksu'dan... 

Kadir Has Üniversitesi Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Belgesel Fotoğraf Atölyesi'nin Canon Eurasia’nın desteğiyle gerçekleştirdiği çalışma, eğitim olanağından yoksun ve çocuk yaşta ağır işçilik yapmak zorunda bırakılmış 10 işçi kız çocuğuyla gerçekleşti. Ayanoğlu’nun 'Fabrika Kızı' adlı şarkısından ilham alan proje kapsamında, Haliç bölgesinde yaşayan işçi kızlara iki aylık fotoğraf eğitimi verildi. Gündelik hayatlarını fotoğraflayan 21. yüzyılın fabrika kızlarının eserleri, kendisini kadın ayrımcılığına karşı sorumlu hisseden isimler tarafından öyküleştirildi. Kübra Akdemir, Hatice Akyüz, Zeynep Aytan, Dilek Aytekin, Emine Kurşun, Dilek Kurşun, Gözde Özkorkmaz Sezgin, Sibel Soylu, Şilan Toksoy ve Şeymanur Zaferoğlu'nun çektiği fotoğraflar, sanatçı ve edebiyatçıların kısa öyküleri eşliğinde sergilenecek. 

Dilek Kurşun imzalı fotoğrafın öyküsü Pınar Öğünç'ten...


Proje Koordinatörü ve eğitmeni Ulaş Tosun, şarkının yaklaşık 50 yıl önce anlattığı durumun bugün de benzer şekilde sürdüğünü belirtiyor: "Fabrika kızlarının tanıklıklarıyla penceresi açılan bu dünyada, tıpkı şarkının mırıldandığı şekliyle,  ihtiyar anaları gibi kadınlığını ve çocukluğunu bilmeden mecbur edildikleri hayatları yaşadıklarını gösteriyor." 

Bora Ayanoğlunun mini konseriyle başlayacak olan sergi 11 Mart 2015 saat 17.00’de Kadir Has  Üniversite’nin Cibali Kampüsünde açılıyor.

Hatice Akyüz imzalı fotoğrafın öyküsü Burcu Aktaş'tan...