Sezen Aksu'nun Özgecan isyanı!

Sezen Aksu'nun Özgecan isyanı!
Sezen Aksu'nun Özgecan isyanı!
Kadınların maruz kaldığı şiddeti yıllarca seslendirdiği Aysel Gürel şarkısı 'Ünzile' ile anlatan Sezen Aksu, Özgecan Aslan cinayetine sessiz kalmadı.

Kadınların maruz kaldığı şiddeti yıllarca seslendirdiği Aysel Gürel şarkısı ‘Ünzile’ ile anlatan Sezen Aksu Mersin ’de vahşice katledilen Özgecan Aslan ile birlikte başlayan “çığlığa” sessiz kalmadı.

Ünlü sanatçı, son olayın toplumda yarattığı “infial”e dikkat çekerek “Derhal, bilimsel yöntemlerin ışığında neden-sonuç ilişkisi kurarak ve bu infiali iyi yöneterek, kadına yönelik şiddeti ortadan kaldıracak çözümler üretmeliyiz” çağrısı yaptı.

Aksu, 1986 yılında seslendirdiği Ünzile şarkısının anımsatıp, Özgecan cinayetiyle ilgili duygusunu şöyle aktardı: “Körpecik Özgecan’ın geride bıraktıklarına sabır ve güç diliyorum. Derin bir üzüntü içindeyim. Ben diyeceğimi dedim zaten defalarca… Çok uzun yıllar, bu acı tanıklıkla geçti… Dilerim artık bunun nedenlerini konuşup konuşup unutan bir toplum olmaktan yeteri kadar ders çıkarmışızdır; dilerim bu defa kenetlenir ve bir irade birliği oluşturmayı başarabiliriz. Bu yıllar süren sarmala takılı kalmanın sonucudur bu kadar acı ve endişe…” (Cumhuriyet)