@ubuget

Sezen aynı Sezen peki ya bilet fiyatları?

Sezen aynı Sezen peki ya bilet fiyatları?
Sezen aynı Sezen peki ya bilet fiyatları?
Ayışığı, efil efil esen rüzgârıyla yaz konserlerinin vazgeçilmez mekânı Cemil Topuzlu. Ayhan Sicimoğlu gibi söylemek gerekirse: Hastasıyız! Ama Sezen Aksu'yu Harbiye'de dünya gözüyle bir yakından görelim derseniz cüzdanınızda büyük bir hafiflemeyi kabul etmeniz gerekiyor.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul ’un yaz konserleri deyince akla gelen ve klasikleşmiş ilk mekân Harbiye Cemil Topuzlu. "Ben Sezen Aksu'yu dünya gözüyle o sahnede izledim. Üstelik çok yakından..."

Eskiden bu cümle öğrenciler ve 'ortadirek' olarak tanımlanan kısım tarafından çok kullanılıyordu.

2000 yazında henüz paradan altı sıfır atılmamıştı. Sezen Aksu’nun Harbiye konseri bilet fiyatları 5-10 ve 15 milyon TL'ydi. O zamanki asgari ücretse 139.950.000 TL idi. 2000 yılındaki en düşük maliyetli biletten o zamanki asgari ücretle 27,6 adet alınabiliyordu.

Aradan 14 yıl geçti, zaman değişti. Tabir yerindeyse eski çamlar bardak oldu. Şu anda Cemil Topuzlu'da 'Minik Serçe'yi dinlemek 110 TL'den başlıyor. Asgari ücretin 891 TL olduğu düşünülürse kolay bir hesapla ancak 8.1 adet bilet alındığını görüyoruz. 4 kişilik bir aile yol, otopark yeme-içme masrafı olmasa bile Sezen Aksu'yu görebilmek için bir aylık asgari ücretin yaklaşık yarısını gözden çıkarmak zorunda.

"Ben Sezen'i gördüm o da beni gördü" cümlesiyse bir asgari ücretlinin bayağı kulağını çınlatabilir: 1080 TL. Bu, Minik Serçe’yi 1. Kategoriden 4 kişi takip etmenin maliyeti. Üstelik bu rakamlara yol ve yemek dahil değil.

TARKAN CEPHESİ
Tarkan cephesindeyse durum biraz farklı.Tarkan’ı protokolden izlemenin bir kişilik maliyeti 543 TL. İlk kategori fiyatıysa 274. TL. Megastar’ın 9. Kategori bilet fiyatının 56,50 olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi o koltuğa oturduğunuzda hâlâ Harbiye’de olup olmadığınızdan da emin olmanız lazım. 

NE DEĞİŞTİ?
Hem Tarkan’ın hem Sezen’in 2000'lerden bu yıla sahneye -maliyet artıran- bir şov eklediklerini söylemek zor. Cemil Topuzlu sahnesinin 4000 kişilik koltuklarının dolduğu düşünülürse bilet fiyatlarındaki artışın toplumun refahındaki artışa bağlamak mümkün. Burada en refah toplumlardan biri olan Amerika'ya bakmak gerekiyor.


AMERİKA’YI KEŞFETMEK GEREKİRSE!
Pollstar.com’un verilerine göre; Kuzey Amerika’daki müzikseverler bu yıl BackstreetBoys’u 99 TL’ye, Megadeth’i 83 TL’ye takip etmişler. Bryan Adams 116 TL’ye bilet satarken, Eros Ramozetti’yi dinleyenlerin cebinden 143 TL çıkmış. Lady Gaga için ödenen rakam 189 TL olurken okyanusu aşıp gelen YannTiersen 46 TL’lik bilet fiyatıyla hayranlarıyla buluşmuş.


SONUÇ
90’ların sonunda 2000’lerin başında harçlıklarından biriktirdikleriyle öğrenciler konsere gidiyordu. Çekirdek bir aile şimdiye göre daha rahat 'Hadi bu gece konsere' diyordu. Belki Sezen Aksu'nun Tarkan'ın konser performansları değişmedi ama izleyicilerin profili artık aynı değil. Değişen eğlence kültürüyle bilet fiyatlarında ABD 'yi bile sollayan bir sahnemiz var...