Sezonun yabancı dizi mönüsü

Sezonun yabancı dizi mönüsü
Sezonun yabancı dizi mönüsü
Astronotların eşlerinin hayatlarını mı istersiniz, ölmüş insanların zihnine giren hükümet ajanının maceralarını mı... Yabancı diziler birkaç gün sonra yağmur gibi yağacak! ABD'deki yayın saatinden 24 saat sonra alt yazılı olarak taze taze izlediğimiz yabancı diziler dünyasına bu sonbaharda katılacak olan yeni dizileri Ekranella'dan Aytaç Kara derledi...  

RADİKAL - Amerika’da yayın yapan ulusal kanalların dizi sezonunu açmasına çok az bir süre kaldı. Ancak sadece onlar değil, bizde de yabancı dizi yayını yapan kanallar yeni dizileri rafa çıkarmak için gün saymakta. İşte birkaç gün içinde bir bir önümüze serilecek olan taptaze yabancı diziler:
 
Digiturk’ten başlarsak…
NBC’nin yeni dizilerinden ‘Blindspot’ 23 Eylül ’de Dizimax Vice ekranlarında başlıyor. New York Times Meydanı’nda çıplak, bütün vücudu dövmeli ve hiçbir şey hatırlamaz halde bulunan bir kadını merkezine alan bir dizi. Üstelik bu dövmelerin en belirgini de bir FBI ajanının adı… Dizideki ekip her bölüm bir dövmenin gizemini araştıracak.

Dizimax Drama sezona iki yeni dizisiyle giriş yapıyor: ‘The Astronaut WivesClub’ (28 Eylül) ve ‘The Royals’ (29 Eylül). Bunlardan ilki adından da belli olduğu üzere Amerika’nın ilk astronotlarının eşleri ve onların kocalarının görevi nedeniyle yaşadıkları üzerine. ‘The Royals’ta ise bu sefer kraliyet ailesine konuk olacağız. Zira dizi, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin skandallarla dolu hayatını gözler önüne süren pembe dizi tarzında bir yapım.
The Astronaut Wives Club

Ekrandaki bilimkurgu açığını kapama hizmeti veren Dizimax Sci-Fi ise eylül ayı bitmeden iki yeni dizi karşımıza getirmiş olacak: ‘Stitchers’ (25 Eylül) ve ‘The Whispers’ (28 Eylül). Bunların ilki, yakın zamanda ölmüş insanların zihnine girerek cinayetleri çözmesi için gizli bir hükümet ajanı olarak işe alınan bir kadının başından geçenler üzerine. ‘The Whispers’ta ise dünya bir kez daha uzaylı istilası riskinde ve bu sefer uzaylılar dünyayı ele geçirmek için ‘çocukları’ kullanıyorlar.
The Whispers

Kanalda önümüzdeki aylarda başlayacak diziler arasında da ‘The Flash’, ‘Supergirl’ ve ‘Legends of Tomorrow’ bulunuyor. Bunlardan ‘Supergirl’, ünlü süper kahraman Superman’in kuzeni Kara’nın merkezinde olduğu bir yapım. Diziyle birlikte Kara, kuzeni gibi küçükken Krypton’dan Dünya’ya gelmek zorunda olan ve nihayetinde yıllar sonra güçlerini suçlularla savaşmak için kullanmaya başlayan birisi olarak karşımıza çıkacak.
‘The Flash’, The CW’nun sevilen dizisi ‘Arrow’un uzantısı ve bu dizide dünyanın en hızlı adamı Barry Allen’ın maceralarını izleyeceğiz. ‘Legends of Tomorrow’ ise ‘Arrow’ ile ‘The Flash’ ikilisinin uzantısı bir yapım. Bu iki dizide karşımıza çıkan karakterlerden oluşan bir topluluk, dünyanın sonunun gelmesini engellemek için ölümsüz görülen bir tehditle savaşmaya başlayacak.

KOMEDİ İSTEYENLERE...
Bu kadar dizi içinde hiç mi ‘komedi’ yok? Var. O da elbet Dizimax Comedy’nin programında: ‘Clipped’. Kanalda 30 Eylül’de izleyici karşısına çıkacak olan dizi, Boston’da aynı kuaförde birlikte çalışan ve bir zamanlar aynı liseye gitmiş bir grup insan üzerine.

Peki, başka neler var?

FX, yeni dizilerde kapıyı ‘American Horror Story: Hotel’ ile açıyor. Teknik olarak yeni dizi sayılmasa da her sezon yeni bir konsept ve kadro değişiklikleriyle ekrana gelen ‘American Horror Story’, 11 Ekim’de FX’te başlamış olacak. Jessica Lange’ın ayrılma kararı aldığı dizinin yeni sezon kadrosunda ünlü şarkıcı Lady Gaga, Matt Bomer, Evan Peters, Sarah Paulson, Max Greenfield ve Emma Roberts gibi isimler bulunuyor.

FOX Life, Amerika’da FOX kanalında başlayacak ‘Scream Queens’i orijinal yayınından bir gün sonra izleyenleriyle buluşturacak. Dizi, bir üniversite kampüsündeki kızlardan oluşan bir topluluğun üyelerinin teker teker öldürülmesi üzerine bir komedi drama. Diziyi hazırlayansa ‘Glee’ ve ‘American Horror Story’nin de arkasında olan isim Ryan Murphy. 23 Eylül’de ilk bölümü yayınlanacak.
Scream Queens

SİNEMADAN EKRANA GEÇENLER
FOX Crime
ise bu yarışa farklı iki diziyle dâhil oluyor: ‘Limitless’ ve ‘Minority Report’. Dizilerin isimleri bir yerlerden tanıdık geliyorsa yanılmıyorsunuz. İlki Bradley Cooper’ın başrolünde olduğu 2011 yapımı filmin, diğeri de Tom Cruise’un başrolünde olduğu 2002 yapımı filmin dizi uyarlaması olarak ekranlara gelecek yeni diziler.
Limitless

Hatta ünlü aktör Bradley Cooper ‘Limitless’ta yapımcılık yapıyor olmasının yanı sıra, dizinin ilk bölümüne konuk olacak ve programı el verdiğince filmdeki karakteriyle dizide yer almaya devam edecek. 'Minority Report' 13 Ekim'de başlıyor, 'Limitless'ın da ekim ayı içinde vizyona girmesi bekleniyor

Not: Bu konunun bir de CNBC-e ayağı var elbet. Kanal, yabancı dizi piyasasının yıllardır çok önemli bir ayağı ancak şimdilerde Discovery Communications’a satılmak üzere olduğundan yeni sezonda nasıl bir yön çizeceği halen belli değil.

Ülkemizde yayına girecek yeni yabancı diziler şimdilik böyle… Yeni sezon anlaşılan yeni dizilerle epey dolu geçen bir sezon olacak.

KAYNAK: www.ekranella.com