Shakespeare'in tiyatrosu ilk kez geliyor

Shakespeare'in tiyatrosu ilk kez geliyor
Shakespeare'in tiyatrosu ilk kez geliyor
Sabancı Vakfı'nın düzenlediği Adana Tiyatro Festivali, 15'inci yılında aralarında Shakespeare'ün ünlü Globe Tiyatrosu'nun da olduğu Türkiye ve dünyadan 23 topluluğu ağırlayacak.

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, her yıl olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 15’inci kez izleyicilere merhaba diyecek. Festival, ünlü İtalyan topluluk Studio Festi’nin Seyhan Nehri ve Taşköprü üstünde sergileyeceği ve Çukurova’nın bereketli topraklarından, pamuk tarlalarından ilham alan ‘Su ve Ateş Anıları’ adlı gösterisiyle başlayacak. Festival, bir ay boyunca Türkiye ’den 16, yurt dışından da aralarında Shakespeare’nin ünlü Globe Tiyatrosu’nun da olduğu 7 topluluğun sergileyeceği 23 farklı oyuna ev sahipliği yapacak.
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Adana Tiyatro Festivali’nin 15’inci yılında, sanatseverler için çok özel bir festival tasarladıklarını ifade ederek, “Merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle ülkemizdeki kültür sanat izleyicisinin sayısını artırmak ve sanatsal etkinliklerin yaygınlaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu yıl İngiltere’den Globe Tiyatrosu ve Hindistan’dan Taj Express topluluğu ilk defa Türkiye’ye geliyor. Üstelik bu ilk ziyaret, Adana ile sınırlı kalmayıp, İstanbul seyircisine de uzanacak. Shakespeare’den Bollywood müzikaline, kara tiyatrodan sokak gösterilerine kadar farklı ve renkli performanslara şahit olacağız” dedi.

Bollywood rüzgarı

Türkiye’nin bir ay süren tek uluslararası tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali’ne, yerli tiyatroların yanı sıra yurt dışından da İtalya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Gürcistan, Hollanda ve İngiltere’den tiyatro toplulukları katılıyor.
Festivalin en renkli konuklarından biri Hindistan’dan Taj Ekspres topluluğu olacak. Hindistan’ın popüler ve Bollywood kültürüyle köklü geleneklerini bir araya getiren Taj Ekspres, “Aşkın Yeni Adresi” oyunuyla seyircileri Hindistan’a doğru bir yolculuğa çıkaracak. Komedi, gerilim, aşk ve aksiyon gibi Bollywood’a özgü renkli öğeler ve unutulmaz karakterlerin buluştuğu “Aşkın Yeni Adresi”, enerjik, ritmik ve neşeli bir seyir vaat ediyor. Oyun, Adana’nın yanı sıra İstanbullu izleyicilerle de buluşacak.

Globe Tiyatrosu ilk kez Türkiye’de

Festivalin 15. yılına, dünyaca ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in oyunları damgasını vuracak. Festivalde William Shakespeare’in 3 oyunu yer alıyor. William Shakespeare tarafından kurulan, İngiltere’nin en köklü tiyatrolarından Globe Tiyatrosu, Türkiye’de ilk kez sahneye çıkacak. Topluluk, Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olan ‘Kral Lear’ oyunuyla festivale renk katacak. Jaques karakterinin “Dünya bir oyun sahnesi, bizler birer oyuncuyuz” ünlü sözleriyle hayatı bir oyuna benzettiği “Beğendiğiniz Gibi”, Gürcistan Kote Marjanishvili Devlet Dram Tiyatrosu’nun yorumuyla Adanalılarla buluşacak. Festival kapsamındaki diğer bir Shakespeare oyunu ise, Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Othello” olacak.
Dünyada ‘Kara Tiyatro’yu ilk kez gerçekleştiren grup olma özelliğini taşıyan Çek Cumhuriyeti’nden Srnec Black Tiyatrosu ise “Seçkiler” adlı oyunuyla izleyicilere farklı bir deneyim yaşatacak. Makedonya’dan Üsküp Milli Kurum Türk Tiyatrosu da “Bütün Oğullarım” ile çağdaş bir aile dramını sahneye taşıyacak.
Festival kapsamında Sadri Alışık Tiyatrosu’nun “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Talimhane Tiyatrosu’nun “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi”, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın “Türkiye Kayası”, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Cesaret Ana ve Çocukları”, “Ben Ödüyorum” ve “Hürrem Sultan”, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun “Ben Feuerbach”, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Çirkin” ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nun “Giderayak” oyunları sergilenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu ayrıca “Pal Sokağı Çocukları” oyununu çocuklarla buluşturacak.
Fuaye Genç Sahne Etkinlikleri kapsamında genç tiyatro topluluklarını da ağırlayacak festivalde oyunlar, Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Sahnesi’nde sahnelenecek. www.sabancivakfi.org