Shep Gordon: Sahneye tavuğu ben bıraktım

Shep Gordon: Sahneye tavuğu ben bıraktım
Shep Gordon: Sahneye tavuğu ben bıraktım
Alice Cooper, Blondie, Pink Floyd gibi dev isimlerin menejerliğini yapmış ünlü yapımcı Shep Gordon'ın hayatını anlatan 'Supermech' belgeselinde Gordon, Alice Cooper'ın kariyerinde önemli bir dönüm noltası olan 'tavuk kazası' olayının arka planını anlatıyor. Belgesel 18 Temmuz'da İngiltere'de gösterilecek.

Alice Cooper, Blondie, Pink Floyd gibi ünlü isimlerin menejerliğini yapmış ünlü menejer ve yapımcı Shep Gordon’ın kariyerini, kişisel hayatını, ünlülerle olan ilişkilerini ele alan ‘Supermensch: The Legend of Shep Gordon’ belgeseli 18 Temmuz Cuma günü İngiltere ’de gösterilecek. Belgeselde Gordon, Alice Cooper’ın menejeriyken yaşanan ve senelerce akıllarda kalan ünlü ‘tavuk kazası’ olayının arka planını ve bu olayı nasıl bir reklam kampanyasına çevirdiklerini anlatıyor.
Olaylar 1969 Toronto Rock n Roll festivalinde gerçekleşiyor. Toronto’da yapılacak festivalde efsanevi rock grubu The Beatles’ın solisti John Lennon ilk kez grubundan ayrı olarak sahne alacak. The Doors ve John Lennon’la aynı sahneyi paylaşmak isteyen Alice Cooper, bu konser için herhangi bir para bile talep etmiyor. Cooper, konser için “Sahneye çıktım 60 bin seyirci vardı ve her şey çok güzel gidiyordu. Bir ara sahnede bir tavuk olduğunu gördüm. Sahneye o tavuğu koyabilecek tek kişi Shep’ti. Hiçbir seyirci konsere tavuk getirmiş olamazdı” diyor.

Cooper’ın sahne şovunun bir parçası da parçalanmış yastıkları parçalayıp içindeki tüyleri izleyicilere atmak... Belgeselde olayın arka planında Gordon olduğunu öğreniyoruz. Gordon, o anı şöyle anlatıyor: “Canlı bir tavuğun sahnede fantastik olacağını düşündüm ve onu öylece sahneye bıraktım.” Cooper, tavuğu gördükten sonrasını “Birden sahnedeki tavuğu gördüm ve onu alıp seyircilere fırlattım. Ben Detroit’liyim hayatımda hiç çiftlik görmedim. Tavuğun uçacağını düşündüm. Fakat o doğruca izleyicilerin arasına düştü. İzleyiciler de onu parçalara ayırıp kanlar içinde sahneye geri fırlattılar” sözleriyle anlatıyor. Erkesi gün gazeteler olayı “Alice Cooper sahnede bir tavuğun kafasını koparıp kanını içti” başlığıyla veriyorlar. Ertesi gün ünlü gitarist ve besteci Frank Zappa söylenenlerin doğru olup olmadığını öğrenmek için Cooper’ı aradığında Cooper iddiaları yalanlar. Zappa bunun grup için ne kadar büyük bir reklam olabileceğini düşünerek şöyle cevap verir “Ne yaparsan yap, kimseye bunu senin yapmadığını söyleme.” Belgeselde Gordon bu süreci nasıl bir reklam kampanyasına çevirdiklerini ve bu olayın Cooper’ın kariyerinde önemli bir çıkış noktası olduğunu vurguluyor. (Guardian)