Show TV'ye 'Bülent Ersoy' cezası


Show TV'ye 'Bülent Ersoy' cezası

Show TV'ye 'Bülent Ersoy' cezası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ünlü sanatçı Bülent Ersoy'un programında elbisesinin reklamını yaptığı için Show TV'ye para cezası verdi.

RTÜK, terzisinin ismini vererek reklam yapan Ersoy’un kanunun, “Gizli ticari iletişime izin verilmez” maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Tartışmalı programlardan birisi olan Ersoy’un programı geçen günlerde yayından kaldırılmıştı.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, Bülent Ersoy’un Show TV’deki programında, “Elbisemin yaratıcısı Nur Yerlitaş’a teşekkür ediyorum” diyerek uzunca bir süre övmesi ve ismini vererek reklamını yapması üzerine RTÜK Kanunu’nun 9. maddesinin 1. fıkrasına göre “gizli ticari iletişime izin verilemez” hükmüne göre ceza verilmesini istedi. RTÜK üyeleri yapılan değerlendirmenin ardından 3 üyenin muhalefeti ve 6 üyenin evet oyuyla kanala para cezası verilmesini kararlaştırdı. Para cezası, Show TV’nin geçen ay elde ettiği reklam gelirlerinin yüzde 1’i oranında olacak. Tartışmalı programlardan biri olan Ersoy’un programı geçen günlerde yayından kaldırılmıştı Kaynak : (Önder Yılmaz/ Milliyet )