Sibel Kekilli: Kösem Sultan değilim

Sibel Kekilli: Kösem Sultan değilim
Sibel Kekilli: Kösem Sultan değilim
Yeni sezonun merakla beklenen dizisi Kösem Sultan'ın başrol oyuncusunun Sibel Kekilli olacağı iddiası heyecan yarattı. Menajerlik şirketinden konuyla ilgili açıklama geldi: 'Bu bilgi kesinlikle doğru değil. Sibel Kekilli Kösem Sultan rolünde oynamayacaktır.'

Beren Saat, Tuba Büyküstün derken yeni sezonun iddialı projesi Kösem Sultan dizisinin başrolü için sürpriz bir isim ortaya çıktı. Yeni sezonun merakla beklenen dizisi Kösem Sultan’ın başrol oyuncusunun Sibel Kekilli olacağı konuşuluyordu fakat Kekilli menajerlik şirketinden konuyla ilgili olumsuz yanıt geldi.

Yeni sezonun merakla beklenen dizisi Kösem Sultan’ın başrol oyuncusunun Sibel Kekilli olacağı iddiası heyecan yarattı.

KÖSEM SULTAN KİM OLACAK?

Magazin kulislerinde konuşulanlara göre, Muhteşem Yüzyıl hayranlarının merakla beklediği dizi Kösem Sultan’ın başrolünde dünyaca ünlü Game Of Thrones gibi dizilerde adını duyuran Sibel Kekilli’nin oynayacağı iddiası heyecan yaratmıştı. İddiaya göre, yapımcı şirket Sibel Kekilli ile diziyi dünyaya açmayı planlıyordu.


KÖSEM SULTAN DEĞİLİM'

Sibel Kekilli Eylül’de başlayacak olan ‘Kösem Sultan’ dizisi için teklif aldığı haberlerine Almanya’daki menajerlik şirketi aracılığıyla yanıt verdi: “Bu bilgi kesinlikle doğru değil. Sibel Kekilli Kösem Sultan rolünde oynamayacaktır.”

Yeni sezonun merakla beklenen dizisi Kösem Sultan’da başrol oyuncusunun kim olacağı merak konusu.


KÖSEM SULTAN KİMDİR?

Osmanlı tarihinin en kudretli kadını olarak bilinen Kösem Sultan, aynı zamanda ” Kadınlar Saltanatı” döneminin de kahramanlarından birisidir. Devlet işlerinde etkin olarak rol almış olan Kösem Sultan; güzelliği, keskin zekası ve hırsıyla ünlenerek sadece yaşadığı döneme damgasını vurmakla kalmamış, günümüze kadar da adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bu kudretli kadının hayatı birçok kitap ve filme de ilham kaynağı olmuştur.

Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan (d.1590 - 2 Eylül 1651[1]), Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış Valide Sultan. Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarındandır. Saraydaki Yaşamı Osmanlı tarihinin etkili kadınlarından olan Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan'da Anastasya adıyla doğdu. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderildi. 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet'e haseki oldu. Keskin zekasıyla padişahı etkisi altına aldı ve bütün saraya nüfuzunu kabul ettirdi.

KÖSEM SULTAN NASIL VEFAT ETTİ?

Devletin içerisinde bulunduğu olumsuz şartlar, yeni padişahın validesini devlet idaresinde daha aktif olmaya zorlayınca, Kösem Sultan'la Hatice Turhan Sultan arasında bir rekabet ortaya çıkar.Ve bunun sonucunda bu olaylar yaşanır: IV. Mehmed’i öldürtemeyen Kösem Sultan tekrar bir suikast planı hazırladı: 2 Eylül 1651 akşamı İstanbul halkı iftarlarını ettikten sonra eğlenirken, Orta Camii’de toplanan yeniçeriler Kösem’in daha önce açık bıraktıracağı Topkapı Sarayı’nın kapısından içeri girerek, Sultan Mehmed ve taraftarlarını ortadan kaldırıp, Şehzade Süleyman’ı padişah yapacaklardı.Saraya bir baskın yapılacağını bilen, ama zamanını kestiremeyen Turhan Sultan ve Lala Süleyman Ağa yeniçerilerin silahlandıklarını haber aldıklarında, suikast vaktinin geldiğini anlamışlardı.

Lala Süleyman Ağa, sarayın etrafını kendi adamlarıyla koruma altına aldı ve Turhan Sultan ile istişare ederek Kösem Sultan’ın katledilmesi kararı aldılar. Lala Süleyman Ağa, özel bir ekip oluşturdu ve onlarla birlikte Harem’deki Kösem taraftarlarını kılıçtan geçirdi. Bu arada Kösem Sultan’ın kızlarından biri ”valide benim” diyerek Süleyman Ağa ve adamlarının önüne atıldı ise de onu tanıyan hadımlardan biri askerleri uyardı. Askerler, valide sultanın odasına zorla girdi ve odasındaki gizli bir dolapta saklanan Kösem Sultan arasında korkunç bir boğuşma yaşanmıştı. Boğuşmanın sonucunda Kösem Sultan boğularak öldürülür.