Side'de parodiyle bezeli 'klasik' açılış

Side'de parodiyle bezeli 'klasik' açılış
Side'de parodiyle bezeli 'klasik' açılış
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya sonbaharı, 13’üncüsü başlayan Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’yle karşıladı. Açılış salı akşamı, şef Volkan Mete Yalçın yönetimindeki Viyana Klasik Orkestrası ve Balesi’nin (Wienerklassik Orchester) Side Antik Tiyatrosu’nda verdiği ‘eğlenceli’ konserle yapıldı. Antik tiyatroyu dolduran yerli-yabancı kalabalık ‘klasik’ bir konser beklerken parodilerle bezeli bir klasik müzik gecesiyle karşı karşıya kaldı. Şef Yalçın ve orkestra üyeleri seyirciyle sıkça iletişime geçti, Strauss ve Mozart’ların arasında parodi sahneleri karıştı. Bale ekibi de klasiklerden ‘komik opera’ kıvamında sahneler performe etti.
Konserden sonra sohbet ettiğimiz şef Yalçın, orkestra üyelerinin enstrümanlarının başından kalkarak sahnede küçük skeçler canlandırdığı bu konseptin Viyana’da kimi orkestralarca uygulandığını anlatırken, kendilerinin geliştirerek hazırladığı formatın prömiyerini Side’de yaptıklarını söyledi. Yalçın’ın davetiyle bir ara sahneye çıkıp orkestrayla, zil eşliğinde ritim tutan Side Belediye Başkanı Kadir Uçar ise açılış konuşmasında festivalin geleceğini de etkileyecek bir duruma vurgu yaptı: Büyükşehir Yasası’yla belde belediyelerinin kapatılacak olması, Side’nin Manavgat’a bağlanacak bir ‘mahalleye’ dönüşmesi demek. Uçar’ın konuşması da festivalin 13’üncü seneyi devriyesinin kente ‘uğur’ getirmesi temennisini taşıyordu...
Festivalin ikinci akşamında Apollon Tapınağı’nın eteklerinde Aylin Aslım şarkılarıyla hareketlenen Side’de festival cumartesi akşamı Enbe Orkestrası & Behzat Gerçeker, pazartesi akşamı ise Tuncay Kayış & Golden Trombon Orkestrası ile sürecek. Kapanışı 14 Eylül akşamı DOBGM Antalya Devlet Opera ve Balesi yapacak.