Şifalı otlarda kanser riski

Şifalı otlarda kanser riski
Şifalı otlarda kanser riski
Çin'den şifa diye gelen otlar 'Mu Tong' ve 'Fangchi'nin içindeki Aristolobik asidin idrar yolu kanseri riskini arttırdığı belirtildi

Çin kaynaklı "şifa" otlarından olduğu bildirilen "Mu Tong" veya "Fangchi"nin içindeki Aristolobik asidin, idrar  yolu kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı olduğu bildirildi.

Oxford Üniversitesi tarafından yayımlanan "The Journal of the National Cancer Institute" adlı bilimsel dergide yer alan araştırmaya göre, bu asidi içeren Çin otlarının veya bu asidi içeren ürünlerin, idrar yolu kanseri riskini arttırdığının belirlendiği kaydedildi.

Bu asidin bulunduğu Çin bitkileri, hepatit, idrar yolu enfeksiyonu, egzama ve diğer kimi hastalıklar için öneriliyor. Çalışmaya göre Tayvan’da, idrar yolu kanseri hastası 4 bin 594 hastanın geçmişleri incelendi ve bulgular, bu hastalığı taşımayan 174 bin 701 kişinin bulgularıyla karşılaştırıldı. Sonuçta, "Mu Tong" adlı bitkiyi tüketenlerin idrar yolu kanserine yakalanma riskinin arttığı anlaşıldı.

Araştırmaya katılan, Tayvan Ulusal Üniversitesi "Occupational Medicine and Industrial Hygiene" Enstitüsü’nden Jung-Der Wang, "Mu Tong" içeren ürünlerin yasaklanması gerektiğini ileri sürdü.(aa)