@omererbil

Sıfır noktasında güvenlik de sıfır

Sıfır noktasında güvenlik de sıfır
Sıfır noktasında güvenlik de sıfır
Sınırın bu sıcak noktasında güvenlik tıpkı sınır hattı gibi sıfır. Bu bilinçli mi yapılıyor, perde arkasında bizim göremediğimiz bir güvenlik önlemimi var bilemiyorum.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Karkamış 3500 kişinin yaşadığı küçük bir ilçe. Halk geçimini düne kadar sınır ticaretiyle sağlıyordu. Komşu Celabrus'un da nüfusu hemen hemen aynıydı. Her gün sınır geçilir makarna, şeker, un gibi temel ihtiyaçlar götürülür, çay, sigara, akaryakıt ile geri dönülür günlük kazanç elde edilirdi. Kaçakçılık da başka bir geçim kaynağıydı. Savaş çıktığı günden bu yana bu ticaret bitti. Elbette halkın geçim sıkıntısı da başladı. Tarımla uğraşanlar halen eski sitem fakirliğe devam ediyor. Ancak onların asıl korkusu geçim değil burunlarının dibindeki IŞİD...


IŞİD ile Türk askerinin karşı karşıya geldiği sınırın sıfır noktası Karkamış. Gümrük binası ile IŞİD karargahı adeta sırt sırta. Türk bayrağı ile IŞİD militanlarının bayrağı yan yana dalgalanıyor. Hatta dün sabah Türk askerlerinin gözünün içine baka baka sınır hattına militanlar mayın döşedi. Asker girecek olsa önce bu mayınları temizlemek zorunda kalacak. Dün gün boyunca sınır hattında makinaları ile siper kazıldı. Militanlar her türlü hazırlığı yapıyor. Türkiye iki yıl önce sınır hattına yüksek bir duvarla set örmüş. Bir yandan da sınırda asker kulübeleri var ve eller tetikte nöbet tutuluyor. Lakin ne hazır bir kıta var nede oradan gelebilecek bir saldırıya karşı güvenlik önlemi.

Karkamışlıların bir IŞİD saldırısına karşı ciddi bir güvenlik problemi gözle görülüyor. Karkamışlı halk sınırdaki güvenlik duvarının üzerine çıkan İşid militanları geceleri fener tutup halkı tedirgin ediyor. Üstelik militanlar Karkamış halkına duvarın üstüne çıkarak el ile başınızı keseceğiz tehditleri savuruyor. Kobani’de olduğu gibi sinsi bir saldırı yapmaları çok zor değil. İŞİD militanları ile Karkamış halkı arasında sadece bir tren yolu var ve aradaki mesafe 100 metre. Üstelik bu sınırın daha öncede defalarca delindiğini biliyoruz. Normal şartlarda Türk askerlerinin sınır hattına bırakın sivilleri, basın mensuplarını bile yaklaştırmaması gerekiyor.

Ezcümle sınırın bu sıcak noktasında güvenlik tıpkı sınır hattı gibi sıfır. Bu bilinçli mi yapılıyor, perde arkasında bizim göremediğimiz bir güvenlik önlemimi var bilemiyorum. Lakin bir gece baskını ile Karkamış'ta büyük bir felaket yaşanması İşten bile değil. Hatta sınır güvenlik duvarı üzerinden snaypır saldırısı bile yaşanabilir. Diğer yandan Karkamışlılar içlerinde de IŞİD militanı olabilme ihtimali ise geceleri yataklarında korkuyla uyumalarına neden oluyor.

Son olarak IŞİD ile bu sıcak temas Karkamışlılar kadar bölgeye giden biz gazetecileri de endişelendirdi. Umarım endişelerimiz boşa çıkar ve tüm bu ihtimaller devre dışı kalır.