Sigara yasağı kalp krizi geçiren sayısını azalttı

LONDRA - Darısı başımıza! İngiltere’de son iki yıldır kalp krizi geçirenlerin sayısı, kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasına bağlı olarak yüzde 10 azaldı. Sağlık Bakanlığı’nın, Bath Üniversitesi’nden Anna Gilmore başkanlığında ekibe yaptırdığı araştırmada, Temmuz 2007’de yürürlüğe giren yasağın, kalp krizi geçiren sayısını beklenenin üstünde azalttığı görüldü.
Daha önce sigara yasağı sonrası sağlık araştırmaları yaptıran diğer ülkeler de benzer sonuçlarla karşılaşmıştı. Fransa’da yasağın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra, kalp krizi geçirenlerin oranı yüzde 15 azalmıştı. Yasağı 2006’dan beri uygulayan İskoçya’da da yüzde 15 daha az kalp krizi görülüyor. Aynı oran İtalya ve İrlanda’da yüzde 11 civarında.
Nottingham Üniversitesi’ndeki Tütün Ürünleri Kontrolü Çalışmaları Merkezi’nin yöneticisi John Britton, “Kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının hızla olumlu sonuçlar vereceğini daima biliyorduk. Ama alınan olumlu sonucun hızı ve boyutu doğrusu bizi bile şaşırttı” diyor.

Bizde henüz araştırma yok
İngiltere’de erkeklerin yüzde 25’i, kadınlarınsa yüzde 23’ü sigara içiyor. Erkeklerde yüzde 47’lik sigara tüketimiyle Yunanistan ve kadınlarda yüzde 35’lik oranla Almanya, bu tabloda en kötü rakamlara sahip ülkeler. Türkiye’de yasak yakın zamanda yürürlüğe girdiği için henüz benzer bir sağlık araştırması bulunmuyor. (Yaşam Servisi)