Sigarayı bırakan evlenecek

Sigarayı bırakan evlenecek
Sigarayı bırakan evlenecek

Suudi Arabistan?daki Purity adlı vakıf dağıttığı ilanlarda, sigarayı bırakan ilk 20 kişiye evlilik yardımı yapacağını duyuruyor. FOTOĞRAF: AP

RİYAD - ‘Siz sigarayı bırakın, biz de evlenmenize yardım edelim!’ Suudi Arabistan’daki bu sloganla başlatılan kampanya, sigara içen damat adaylarını cezbederek sigarayla mücadeleye katkı sunmayı hedefliyor. Arap ülkelerinin çoğunda damat adayları tek başlarına evin hazırlanması ve düğün dahil tüm masraflarını karşıyor. Yeterli miktarda parası olmayan damat adaylarıysa gerekli parayı biriktirebilene kadar çalışmak zorunda.
Organizayonu yapan ‘Purity’ adlı vakıf 6 Ağustos’ta başlayacak ve hafta boyu yapılacak kurslarla, sigarayı bırakanların belirleneceğini ve sonuçlara göre birincinin bütün düğün masraflarının karşılanacağını açıkladı. Purity, birinciden sonraki ilk 20 kişiye ise bedava mobilya verileceğini açıkladı.
Vakıf kampanyanın amacı olarak, evlerde sigarasız bir ortam yaratmak ve gelecek neslin dumandan etkilenmeden büyümesi olduğunu söylüyor. Öte yandan kampanya bazı kesimlerin eleştirilerine maruz kalıyor. Eleştirilerin nedeni kampanyanın kadınları meta  olarak algılanmasından kaynaklanıyor . 27 milyon 600 bin nüfuslu ülkenin dörtte biri sigara kullanıyor. (ap)