Sigarayı bırakmak isteyen bu bara geliyor

Sigarayı bırakmak isteyen bu bara geliyor
Sigarayı bırakmak isteyen bu bara geliyor
New York'un ilk elektronik sigara barı, sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerden yoğun ilgi görüyor. Alkol satışı yapılmayan barın menüsünde 90'a yakın elektronik sigara çeşidi yer alıyor

New York ’ta açılan elektronik sigara barı, sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerden yoğun ilgi görüyor. Manhattan’ın SoHo bölgesinde iki hafta önce açılan barda 5 farklı hacme sahip 90 çeşit elektronik sigara likidi satılıyor. İsteğe göre 24, 18, 12 ve 6 miligram ile sıfır nikotine sahip elektronik sigaralar, ürettikleri buhar sayesinde tiryakilerin alışkanlıklarını yenmelerine yardımcı oluyor. Yüksek oranlı nikotinle elektronik sigara kullanmaya başlayan tiryakiler, kademeli olarak nikotin bağımlılıklarını yenebiliyor.

Müşterilerin tadarak satın aldıkları; çilek, muz, çikolata, mentol, böğürtlen gibi aromalı elektronik sigaralar, Amerikalıların yanı sıra turistlerin de ilgisini çekiyor. Hergün onlarca turist, satın aldıkları elektronik sigara ve likitlerini ülkelerine götürüyor.
Elektronik bar Henley Vaporium sahibi Talia Eisenberg, görmüş oldukları ilgiden memnun. 3 yıl öncesine kadar kendisinin de sigara tiryakisi olduğunu belirten Eisenberg, elektronik sigara kullanıcılarının en önemli sorunlarının ürünleri deneyememe olduğunu vurgulayarak, bu noktadan hareketle söz konusu barı açtığını söylüyor. Müşterilerin 90 kadar farklı hacim, aroma ve nikotin oranlarındaki elektronik sigaradan dilediklerini deneme imkanı bulduğunu kaydeden Eisenberg, alkol satışı yapmadıkları barda sadece organik, sağlıklı yiyecek ve içeceklerin satıldığının altını çiziyor. Eisenberg’e göre ayrıca buhar üreten elektronik sigaralar, her birinde binlerce zehirli ve kanserojen madde bulunan normal sigaralar gibi zararlı değil.

Yeni şubelerin açılması planlanıyor
Bara gelenlerin ilk olarak şaşırdıklarını, daha sonra etkilenerek sigara tiryakisi yakınlarını da elektronik sigara ile tanıştırmayı denediklerini bildiren Eisenberg, “İlk başta tuhaf gelse de daha sonra insanlar bunun zekice bir fikir olduğunu kabul ediyorlar. Buradaki barmenler, elektronik sigara hakkında müşterileri bilgilendirerek, onlara diledikleri ürünleri tattırıyor. Burada sigara dumanının görevini buhar görüyor” diyor konuştu. Eisenberg, gelecek yılın yaz aylarına kadar en az 2 şube daha açmayı planlıyor.

Sigarayı bırakmasına yardım edeceğine inandığı elektronik sigaraları denedikten sonra satın alan İran asıllı müşteri Youssef Vahabzadeh, “Deneyerek ve hissederek satın almayı severim. Bu yüzden bu konsepti çok beğendim” diyor. Barmen Michael Corbone ise sigarada tespit edilmiş 7 bin 200 zararlı madde olduğunu anımsatarak, elektronik sigaraların isteyen tiryakilerin ihtiyaç duydukları nikotini karşılamayı amaçladığını söylüyor. Sigara kullanıcılarının bar menüsündeki farklı nikotin oranlarındaki ürünleri azaltarak kullanarak bu bağımlılıklarını yendiklerini sözlerine ekleyen Corbone, kendisi de bu yöntemle bu alışkanlığı yenmiş. (aa)