Sihirli mürekkep

William Hanna ve Joseph Barbera, 40'lı ve 80'li yıllar arasında doğan herkesin çocukluğuna bir yerinden dokunmuş iki adam.
Haber: Melis Çelebi / Arşivi

William Hanna ve Joseph Barbera, 40'lı ve 80'li yıllar arasında doğan herkesin çocukluğuna bir yerinden dokunmuş iki adam. Hepimiz hayatımızın bir döneminde Tom ve Jerry'nin, Fredy ile Wilma'nın, Scooby Doo'nun ya da Ayı Yogi'nin maceralarını seyrederek eğlenmişizdir. Bunu Amerikan çizgi film tarihinin en sağlam ikilisi Hanna ve Barbera'ya borçluyuz. 60 yıl beraber çalışıp üreten ikili 3 binin üzerinde yarım saatlik TV animasyonuna imza attı. Bunu nasıl becermiş olabilecekleri illa ki akılları kurcalıyor. Bir keresinde Barbera,
"Hanna ve ben birbirimizi çok iyi anlıyoruz ve birbirimizin işine çok saygılıyız," diyerek yıkılmayan beraberliklerinin sırrını açıkladı.
William Hanna, 1910 New Mexico doğumlu. Önce UCLA'de gazetecilik, sonra da mühendislik okudu. Büyük buhran sırasında işinden olunca Batı yakasında bir çizgi film prodüksiyon firmasında çizer olarak iş buldu. 1937'de MGM'e geçti.
1905 New York doğumlu Joseph Barbera ise önce NYU'da sonra da American Institute of Banking'de lisans yaptı. Irving Trust Company'de çalışmaya başladı ama bunun yanında birçok yayın kuruluşuna çalışmalarını
göndermekten de geri kalmadı. En sonunda Colliers Barbera'nın bir çizimini satın aldı. Zamanla Barbera sadece dergilere çalışır hale geldi. Esas uğraşmak istediğinin animasyon olduğunu anladı ve Bronx'da Van Beuren Associates'da, 1937'de de MGM'de çalışmaya başladı. İşte burada Barbera ile Hanna'nın yolları kesişti ve birlikte çalışmaya başladılar. İkilinin ilk prodüksiyonu Puss Gets the Boot, Oscar'a aday gösterilerek ikilinin gelecekteki başarısının da habercisi oldu. 1940 ile 1957 yılları arasında kendilerini neredeyse Tom ve Jerry'ye adadılar. Kimileri bu çizgi serinin sadist öğeler taşıdığını düşünse de Tom ve Jerry kuşkusuz bu takımın yüz akı. Bu dizinin neredeyse rekor düzeydeki Oscar ödüllerinden de (yedi tane) belli. Taş Devri'nin de en az Tom ve Jerry kadar rağbet gördüğünü söylersek yalan olmaz. Dünyanın ilk yarım saatlik animasyon durum komedisi Taş Devri, altı yıl prime time'da kaldı.
50'li yıllarda MGM animasyon departmanını kapatınca Hanna ve Barbera televizyona transfer oldular. O güne kadar televizyona kimse animasyon filmi yapmadığı için, bu ikili bir devrim yarattı. 1957 yılında da Hanna&Barbera Inc. adlı şirketi kurdular ve sayısız çizgi diziye imza attılar. 800 kişinin çalıştığı Hanna&Barbera Stüdyoları'nı 1967'de Taft Broadcasting'e satıp Taft Entertainment Company'nin bir parçası oldular.
Hanna&Barbera'nın yapıtlarını çekici ve 80 ülkede gösterilecek kadar evrensel yapan zeki diyaloglarının yanında doğru anlarda yapılan espriler ile dramatik etki yaratacak şekilde verilen ses ve müzik efektleri belki de. Hanna 2001 yılında dünyaya gözlerini kapadı ama bir klişeyi hayata geçirdi: Geleceğin çocuklarına yüklü bir miras bıraktı.