Şık ve havalı olmanın ucuz yolu: Kiralık markalar

Şık ve havalı olmanın ucuz yolu: Kiralık markalar
Şık ve havalı olmanın ucuz yolu: Kiralık markalar
Dünyaca ünlü markaların kıyafetleri ve tasarım çantalar için servet ödemek zorunda değilsiniz. O çok önemli geceye, o çok bayıldığınız tasarımları kiralayarak da gidebilirsiniz... Kiralık olduğunu kimseye söylemeyiz!
Haber: GÜLBİN ÖZBEY - gulbin.ozbey@radikal.com.tr / Arşivi

Yasemin Alpacar, kiralama sistemini ilk duyduğunda sinemadaydı. Ve ‘Sex and the City’yi izliyordu. Fikir çok hoşuna gitti. Amerika’da halihazırda başarılı olmuş böyle bir sistem vardı, neden burada olmasındı… Hemen altyapı çalışmalarına başladı ve Luxinabox’ı (www.luxinabox.com) kurdu. Üzerinden beş yıl geçti. Öyle bir hal aldı ki, müşterileri kullanmadıkları orijinal çantaları bu site kanalıyla satışa sunmaya başladı.
Alpacar, “Orijinallik konusunda uzmanız. Kontrolleri yapılan ancak çok iyi durumda olan çantaları sitemize kabul ediyoruz” diyor. Peki beş yılı devirdiler, talep var mı çanta kiralamaya? Alpacar’ın telaffuz ettiği rakam bunu ortaya koyuyor; yılda ortalama 500 müşteri çanta kiralıyor. Müşterilerin büyük kısmı bu işi yılda iki üç kez yapıyor. En çok gece çantaları tercih ediliyor. Kiralayanlar şehirli, çalışan, stil sahibi kadınlar. 18-65 yaş arasına hitap ediyorlar.
Bu yazıyı okudunuz. Önünüzde bir davet var ya da bir buluşma. Ne yapacaksınız? Öncelikle siteye üye olup kiralama sözleşmesini kabul etmelisiniz. Sonra çantanızı seçiyorsunuz. Firma, siparişinizi aldıktan sonra istediğiniz tarih ve saatte çantayı kendi elemanlarıyla kapınıza kadar teslim ediyor. Siz davete, buluşmaya bu şık çantayla gidiyor, evinize dönüyorsunuz. Sonra yine ziliniz çalıyor, kapıdaki firma görevlisi sizden çantayı alıp geri götürüyor. Peki ya ürün kaybolursa? İşte o zaman bu kayıp çantanın bedelini ödüyorsunuz. Ama bunun dışında herhangi bir hasar olduysa sizden hiçbir şey talep etmiyorlar, çünkü bu çantalar aynı zamanda sigortalı.
Seçeneğiniz çok. Hepsi servet değerinde Hermes, Chanel, Bottega Veneta, Christian Dior, Prada, daha neler neler… Gözünüzü alamadığınız gibi, bilgisayarınızın sık kullanılanlar bölümüne siteyi kesinlikle kaydediyorsunuz. Çünkü sürekli yeni çantalar ekleniyor ve fırsatı kaçırmak istemiyorsunuz. Koleksiyonda limited edition (sınırlı sayıda üretilmiş) modeller de bulunuyor.
Peki ne ödüyorsunuz? 50 ile 210 lira arasında değişiyor fiyatlar. Bir gece için büyük bir çanta yatırımı yapmaktansa bu bedeli ödeyerek her davete farklı bir çantayla gitmek mümkün. “Ayakkabı var mı?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet var ama kiralık değil, satılık. Hijyen açısından kiralamayı uygun bulmuyorlar. Kullanılmış ayakkabı da satmıyorlar. 

Hakan Yıldırım da var Jean Paul Gaultier de


*Çantam bolca var ama elbisem yok diyorsanız, onun da çözümü var. Şimdi bu adımları takip edin:
*İlk olarak ‘www.davetcokelbisemyok.com’a üye olun.
*Kategorilerden beğendiğiniz elbiseyi bedeninize göre seçin. Seçtiğinizi alışveriş sepetinize atın.
*Bir siparişte en fazla iki elbise kiralama hakkınız var.
*Alışverişinizi sonlandırmak istiyorsanız sipariş ver seçeneğini tıklayın.
*Siparişinizin alındığı gün içinde teslimat günü ve saatini teyit etmek için sizle irtibata geçilecek.
*Elbise size seçtiğiniz teslimat gününde ulaşacak.
*Teslim aldınız ama denemediğiniz için üstünüze oturmadı, ne yapacaksınız? Her şey garantili, ödediğiniz para iade edilecek. Ancak, iade talebini bildirdikten sonra, elbiseyi o gün içerisinde kargoya vermeniz gerekiyor.
*Teslimat günü dahil olmak üzere elbiseyi üç gün süreli kiralayabilme hakkına sahipsiniz. Kargo hizmeti tamamen siteye ait.
*Peki burada neler bulabilirsiniz?
*Dantel, payetli, kuyruklu gece elbiseleri, sezonun tüm trendleri… Firmanın sahibi Eda Yenigün, çok ünlü ve pahalı dünya markalarının defile koleksiyonlarına yer verdiklerini söylüyor. Etiketli gece elbiseleri kiralıyorlar. Her iki ayda bir kendilerini yeniliyorlar.
*Ürün hasar gördüğünde müşteriden onarım için ücret talep ediyorlar. Ürün kullanılmaz haldeyse elbiseyi stok dışı yapmak zorunda kalıyor, müşteriden elbise fiyatının yüzde 15’ini karşılamasını istiyorlar.
*Tam 550 seçenek sunuyorlar. 2014 için çok iddialı markaları bünyelerine katacaklarını söylüyorlar. Diyelim ki kiraladığınız elbiseye âşık oldunuz, “Tam hayal ettiğim gibi” diyorsunuz. O zaman sizin olabilir. İşte en merak ettiğiniz bölüm, ne kadar ödeyeceğim? Fiyatlar 250 TL’den başlıyor. 900 TL’ye kadar çıkıyor. Elbiselerin markaları belirleyici rol oynuyor.
*Burada bir Hakan Yıldırım tasarımı da bulabilirsiniz, Jean Paul Gaultier de... Dolce&Gabbana giymenin hazzını tadabilirsiniz, bedeninizi Herve Leger ile de buluşturabilirsiniz. Davetiniz çok, elbiseniz yoksa çıkış yolunuz var, bunu unutmayın.