Silah öldürür!

Milli takım, Avrupa'da bir galibiyet alır; tezahüratların, araba konvoylarının arasına kurşunlar ve o kurşunlara hedef olan zavallı insanlar katılır.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Milli takım, Avrupa'da bir galibiyet alır; tezahüratların, araba konvoylarının arasına kurşunlar ve o kurşunlara hedef olan zavallı insanlar katılır.
Kız, sevgilisiyle el ele parkta yakalanır; abi namusu temizlemek için silaha sarılır.
Adam arkadaşına "Tony Curtis'e benziyorsun," der; arkadaşı adamı delik deşik eder.
Türklerin silahla ilişkisi sevgi, nefret dinlemez. Kim ne zaman akıllanır? Akıllansa bile torunlarımızın torunları mı görür bilinmez.
Bugün Bireysel Silahsızlanma Günü. Nazire Dedeman'ın kurucusu olduğu Umut Vakfı'nın saat 11:30'da Taksim Gezi Parkı'nda düzenleyeceği etkinlikte "Sessiz Ayakkabılar" yürüyecek. Hayatını kaybetmiş kişilerin artık söz söyleme ve protestolarını dile getirme şansları olmadığı için, kırmızı bir halının üzerine yakınları ya da bireysel silahlanmaya karşı olanlar tarafından bırakılan ayakkabılar simgesel olarak yürüyüş yapacaklar, mağdurlar protestolarını bu yürüyüşle dile getirecekler.
Yıllardır sürdürdüğünüz mücadele sizce ne noktada?
Toplum maalesef sonu ölümle biten olaylara karşı gerektiği gibi tepki göstermiyor. Her an karşısına dikilebilecek bireyin elindeki silahtan ürkmüyor. Gelenek ve göreneklerimiz de bireysel silahlanmayı teşvik ediyor. Kanunlarımız ise son derece müsait. Ancak bu sadece Türkiye'ye özgü bir durum değil. Dünyada pek çok sivil toplum kuruluşu bireysel silahlarla mücadele ediyor. Umut Vakfı uluslararası platformlarda Türkiye'den konuyla ilgili tek sivil toplum kuruluşu olarak anılıyor. Tüm faaliyetlerimiz, etkinliklerimiz, eğitimlerimiz ve mücadelelerimizde dünyayı takip ediyoruz. Bu anlamda Vakıf başarılı mı? Evet. Türk toplumu bireysel silahsızlanmayı başardı mı? Henüz değil ama başaracak. Kısaca şunu söyleyebilirim; dünyada bireysel silahsızlanmayı başarmış çok az sayıda toplum var, Türkiye bunlardan biri ama en kötülerinden biri değil.
Umut Vakfı'nı en çok destekleyen kuruluşlar ya da kişiler kimler?
Umut Vakfı, diğer sivil toplum kuruluşlarından ve devlet kurum ve kuruluşlarından destek görmekte. Örneğin, "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" etkinliğimizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliği ile gerçekleştiriyoruz. Vakıf, her zaman her kesimden destek gördü.
28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri ile ilgili beklentileriniz neler?
Bu etkinlikler diğer tüm faaliyetlerimizin ve çalışmalarımızın yanında toplumda bilinç oluşturma, bireylerin konuyu sorgulamasına olanak yaratma adına gerçekleştiriliyor. Katılım ne kadar büyük olursa o kadar çok kişiye ulaşmış olacağız.
http://www.umut.org.trYurdum insanının telefonu
Hadi yıllarca "kontür" dedik de, Hazır Kart reklamlarıyla doğrusunun "kontör" olduğunu öğrendik. Ama daha dilimize yeni yeni yerleşmişken bu da yapılır mı? Ne "o", ne "ö", ne "ü" kalmış; yerine bol u'lu bir kelime gelmiş. Kunta Kinte gibi bir şey olmuş.


Hemen yola çıkın
Kezban Arca Batıbeki'nin 3 Ekim'de PG Art Gallery'de başlayacak Yolda adlı sergisini herkesten önce görmek istiyorsanız http://www.yolda.com'u tıklayın. Sergiyi izlemekle kalmayın, sergi defterine düşüncelerinizi de yazın.