'Silahım var, yarın okula gideceğim'

'Silahım var, yarın okula gideceğim'
'Silahım var, yarın okula gideceğim'

Yakınları, hayatını kaybeden öğrenci ve öğretmenleri mumlar ve çiçeklerle andı. Almanya?da bayraklar yarıya indirildi, futbolcular hafta sonu maçlarına siyah kol bantlarıyla çıkacak. FOTOĞRAF: AP

Almanya'da eski okulunu kana bulayan 17 yaşındaki saldırganın, olaydan altı saat önce internette bir sohbet odasında saldırının ipuçlarını verdiği ortaya çıktı. Saldırgan, 'Herkes bana gülüyor. Yarın adımı duyacaksınız' yazmış

Saldırganın son anları
Polisle çatışmaya giren Tim kaçamayacağını anlayınca silahla kendini vurarak intihar etti. Tim’in bulunan silahının da Beretta 9mm olduğu açıklandı.

WAIBLINGEN - Önceki gün Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Winnenden kasabasında eski okulu Albertville Lisesi’nde kendisiyle birlikte 16 kişinin ölmesine neden olan bir katliam gerçekleştiren 17 yaşındaki Alman Tim’in, planlarından internette bahsettiği ortaya çıktı. Tim sanal  sohbet odasına, ‘bu hayattan bıktığını’ ve okuluna saldırmayı planladığını yazmış. Tim, Bernd adlı sohbet arkadaşına “Yarın adımı duyacaksınız. Winnenden’i aklınızda tutun. Herkes bana gülüyor, kimse potansiyelimi fark etmiyor. Ciddiyim, silahım var. Yarın okuluma gideceğim” yazmış. Sohbet, çarşamba sabahı 9.30’daki saldırıdan altı saat önce yapılmış.
Katliamda ölen dokuz öğrencinin kız, üç öğretmenin de kadın olması dikkat çekerken, eyalet İçişleri Bakanı Heribert Rech, “Spekülasyon yapmak istemiyorum. Kapıya yakın oturan öğrenciler kızlardı” dedi.

Depresyon tedavisini yarım bıraktı
Savcı Siegfried Mahler, ailelerin daha fazla üzülmemeleri için otopsi yapılmayacağını açıkladı. Kretschmer’in Albertville Lisesi’nden geçen yıl orta dereceyle mezun olup satış elemanı olmak için meslek okuluna başladığını söyleyen Mahler, “Kişilik olarak içine kapalı, sakin, aynı zamanda sevecen biriydi. Çok arkadaşı yoktu. Bir komşu kızına ilgisi vardı, ancak ilişkisi yoktu. Çok uzun saatler bilgisayar başında vakit geçirirdi. Şiddet oyunlarıyla oynadığını ve bilgisayarında bazı pornografik fotoğraflar bulunduğunu tespit ettik. Odasının duvarlarında dekorasyon olarak oyuncak silahlar var. Üç yıldır vücut sporu yapıyor, masatenisi oynuyordu. Babasının üye olduğu atış kulübünde misafir atıcı olarak zaman zaman atışlar yapmış. 2008’de beş kez depresyon tedavisi görmüş, ancak yarım bırakmış” dedi. Tim’in babası hakkında da Silah Yasası’nı ihlal suçundan soruşturma başlatıldı.
Facianın ardından ülke yas tutmaya başladı, bayraklar yarıya indirildi. Kurbanları anmak amacıyla bu hafta sonu Alman Futbol Ligi maçlarında futbolcular siyah kol bantlarıyla çıkacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Almanya Başbakanı Angela Merkel’e taziye mesajı gönderdi. Erdoğan, “Saldırıyı esefle kınıyor; size, dost Almanya halkına ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine içten taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı. (afp, aa)