Silahları susturun, türküler susmayacak

Silahları susturun, türküler susmayacak
Silahları susturun, türküler susmayacak
'Suyun Kadınları' konserinde Aynur'un Kürtçe söylediği için protesto edilmesi üzerine harekete geçen sanatçılar 21 Temmuz'da yürüyüş düzenliyor
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Caz Festivali’ne damgasını vuran Kürtçe protestosu, tepki çekmeye devam ediyor Aynur Doğan’ın sahnede Kürtçe okumasını sloganlarla, sahneye atılan minder ve pet şişelerle engelleyen protestocuları provokatör olarak niteleyen sanatçılar, Cezayir Restaurant’ta düzenlediği basın toplantısında, “Yanıbaşındaki insanın şarkısına tahammül edemeyen, onun şarkısıyla halay çekemeyen nesillerin büyüdüğü bu ülkede ölümün tahammülsüzlük, tahammülsüzlüğün yeni ölümler getirdiği bir girdaba çekiliyoruz” açıklamasını yaptı .
Sanatçı Yasemin Göksu tarafından okunan metin, herkesi ölümlerin önünü almak ve Kürt halkının demokratik taleplerini dikkate alarak barışın adımlarını atmak yönünde sorumlu davranmaya davet etti.
Kardeş Türküler üyeleri, Ayşenur Kolivar, Taner Öngör, Mehmet Esen, Esmeray, Atilla Durak, Hüseyin Karabey, Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer’in bulunduğu toplantıda Hüseyin Karabey konserde yaşadıklarını anlattı: “Yanımızdaki bir adam Aynur sahneye çıktığında tipi Kürt’e benziyor dedi. Protestolar başladığında neyi protesto ediyorsunuz diye sorunca, duymuyor musunuz Kürtçe okuyor diye cevap verdiler. Bundan sonra en büyük sorun ırkçılık olacak. İnsanlığımızdan utandık yaşananları görünce.” Heybeliada’daki bir konserde, Rumca ve Ermenice okudukları için benzer bir protestoyla karşılaştıklarını söyleyen Yasemin Göksu’ysa, türkülerin halkların ortak noktası olduğuna işaret etti. Mehmet Demir, Aynur Doğan’ın protesto edilmesinin ardından, protestocuları destekleyen grupların İstiklal Caddesi’nde eylem yaptığını anlatarak, “Feriköy pankartı altında Ogün Samast’a destek sloganları atan insanlar yürüyordu. Buna karşı barışın dilini hatırlatmaya devam etmeliyiz” dedi.
İmzacılar arasında Kardeş Türküler, Balçiçek İlter, Banu Güven, Cem Mansur, Derviş Zaim, Derya Alabora, Halil Ergün, Hatice Aslan, İclal Aydın , Jülide Kural, Lale Mansur, Leman Sam, Memet Ali Alabora, Mor ve Ötesi, Muhsin Kızılkaya, Orhan Aklaya, Sabahat Akkiraz, Sezen Aksu, Sırrı Süreyya Önder, Yasemin Göksu, Yavuz Bingöl, Yılmaz Erdoğan bulunuyor.