Silifke'nin yoğurdu destek arıyor

Silifke'nin yoğurdu destek arıyor
Silifke'nin yoğurdu destek arıyor
Meşhur türküye ilham veren yoğurdun tanıtımı, turistik kartpostal çekimi gibiydi

Mersin ’in Silifke ilçesinin 300 yıllık mazisi olan meşhur yoğurdunun seri üretimle piyasaya sunulması için yatırımcılara çağrı var. Konar-göçer bir toplum olan Yörük kızlarının, zengin bitki örtüsüne sahip Toros Dağları’nda otlattıkları keçilerden sağdığı sütle yaptıkları yoğurdun şöhreti, ‘Silifke’nin yoğurdu / Ah seni kimler doğurdu’ dizeleriyle hatırlanan meşhur türküye ismini vermesiyle Anadolu coğrafyasına yayılmış. Türkü, halk oyunlarına da girince sadece Türkiye ’de değil uluslararası alanda da tadıyla olmasa da adıyla tanınmış.
Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, bu yoğurdu diğerlerinden ayıran lezzetinin ardında, sütü veren hayvanların Toroslar’daki zengin bitki örtüsüyle beslenmesinin çok büyük payı olduğunu söylüyor. Bir de tespiti var başkanın: “Günümüzde firmaların büyük başarılara imza atmasının temelinde markalaşma bulunuyor. Silifke yoğurdu bu konuda çok büyük bir avantaja sahip. Ancak piyasada ne yazık ki Silifke yoğurdu yok. Yatırımcılara çağrıda bulunuyoruz: Her türlü desteği vermeye hazırız.”
Toroslar’daki Yörükler yoğurt mayası bulamadığı zamanlarda sabahın erken saatlerinde çayırlar üzerindeki çiy tanelerinden, Akdeniz kıyılarında yaşayan Yörükler de incir sütünden maya yapıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  Mersin

  ,

  Anadolu

  ,

  Silifke