Şimdi Balkabağı mevsimi

Şimdi Balkabağı mevsimi
Şimdi Balkabağı mevsimi
Heavy metal'in güler yüzlü grubu Helloween, Headbang dergisinin 6.yıl kutlaması kapsamında 12 Mart'ta Refresh the Venue'de sahne alacak.
Haber: DOĞU YÜCEL / Arşivi

Helloween’in 1985 tarihli ilk albümü “Walls of Jericho” yayımlandığında yaş ortalaması 19 olan beş Almanın İngiltere çıkışlı ama daha çok Amerika’nın hâkimiyetine giren heavy metal’de köklü bir değişikliğe yol açacağını kimse tahmin edemezdi. Kendileri de böyle bir iddiayı taşımayı akıllarının ucundan geçirmiyorlardı zaten.
Fakat grup ismindeki kelime oyunundan müziklerindeki neşeli melodilere, şarkı sözlerindeki esprilerden grubun şovlarına kadar her yerine sinen mizah faktörü heavy metal için çok büyük bir yenilikti. O güne kadar kaşlarını hep çatık tutan, kendini aşırı ciddiye alan heavy metal camiası belki de ilk defa rengârenk giyinen, sahnede adeta stand up yapan, vahşi maskotlardansa balkabağını seçip plak kitapçıklarına karikatür çizen bir grupla karşılaşıyordu (Aynı dönemde Amerika’da Anthrax da bu muzip tavrı sergiliyordu). Helloween, temposu yüksek şarkılarından dolayı “speed metal” olarak adlandırılmıştı önce. Grup ise bu tabire katılmıyordu, melodik yanlarını ön plana çıkarmak istiyorlardı. O yüzden “power metal” tanımını önerdiler, bu tanım kabul edildi ve günümüzde binlerce grubu içeren bir tür böylece yaratılmış oldu. Stratovarius, Sonata Arctica, Blind Guardian, HammerFall, DragonForce gibi gruplar Helloween’in yarattığı bu türün en önemli meyveleri oldu.
Esas patlama mikrofonu Michael Kiske’ye devrettiklerinde geldi. 18 yaşındaki Kiske’yle kaydedilen iki “Keeper of the Seven Keys” albümü grubu bir anda zirveye taşıdı.

Almanya’nın Iron Maiden’a cevabı

Bu defa da Kiske’nin Bruce Dickinson’a benzeyen, hatta bazı teknik yönlerden onu da aşan vokali nedeniyle Iron Maiden’la kıyaslanıyordu Helloween. “Almanya’nın Maiden’a yanıtı”, “Speed kullanmış Maiden” tabirleri havada uçuşuyordu. İngiltere’de ve daha da zoru Amerika’da soldout şovlar sergileyen Alman grup EMI’la anlaşarak büyüklüğünü tescil ettirdi. Bu zirve noktasından sonra kayıplar vermeye başladı grup. Kai Hansen’in ayrılığını, iki albüm sonra davulcu Ingo ve Kiske’nin ayrılığı takip etti. Çekirdek kadro bozulunca kimya da bozuldu, grup düşüşe geçti. Fakat Pink Cream 69’dan gelen yeni vokalist Andi Deris’li ilk albüm “Master of the Rings” grubu yeniden yükseltmeyi başardı.
Grubun “Keeper” dönemindeki başarıları mumla aransa da
Helloween son 20 senede çok daha istikrarlı bir grup oldu. Faust ve Nostradamus’tan etkilenerek yazdıkları konsept albüm “Time of the Oath”, modern metal’e göz kırptıkları “The Dark Ride”, “Keeper” serisinin 3. halkası olarak kotardıkları double albüm “Keeper of the Seven Keys – Legacy” ve 2013 başında yayımladıkları “Straight Out of Hell” gibi albümlerle adeta “melodi bizden sorulur” dediler. ‘Forever and One’ gibi balad’larıyla, ‘Perfect Gentleman’ gibi “mutlu metal” marşlarıyla, ‘Power’ gibi metal hit’leriyle, ABBA gibi gruplara yaptıkları cover’larla, hatta kendi şarkılarına getirdikleri pop-caz yorum denemeleriyle metal dünyasındaki farklarını
her zaman belli ettiler.

Üçüncü kez İstanbul ’da

Zaman zaman Stratovarius gibi doğrudan Helloween’den etkilenen gruplar onlardan daha büyük satış başarılarına imza atsa da Helloween hiç sektirmeden iki yılda bir, özellikle de Cadılar Bayramı’na isabet eden kaliteli albümleriyle power metal tahtını kimseye kaptırmadı.
Aslında tarihleri boyunca başlarına birçok trajedi geldi: Ingo’nun intiharı, kariyerleri boyunca her röportajlarında yanıtlamak zorunda kaldıkları Michael Kiske ayrılığı, plak şirketleriyle yasal savaşlar… Ama yüzlerinden gülümseme, müziklerinden neşeli melodiler hiç eksik olmadı. Şimdi grup üçüncü defa İstanbul’a geliyor. Geçen sefer olduğu gibi kurucu üyeleri Kai Hansen’in
grubu Gamma Ray de var.
Blue Jean dergisinin 6 yıldır ücretsiz olarak verdiği rock-metal dergisi Headbang’in yaş günü konserinde Brezilyalı grup Shadowside da sahne alacak. O gece yüzlerinde kocaman bir gülümseme olan metal tişörtlü, uzun saçlı insanlar görürseniz şaşırmayın, bilin ki Helloween konserinden çıkmışlardır…
Biletler için: www.sosyotix.com