Şimdi görmek zamanı

10 yıldan fazladır 'karanlıkta kalan' 46 yaşındaki adam, biyonik gözle yeniden görmeye başladı

46 yaşındaki Finlandiyalı Miikka Terho, ağır bir göz hastalığı yüzünden 10 yıldan uzun süredir görme yeteneğini kaybetmişti. Çeşitli tedaviler de sonuç vermeyince bir daha asla göremeyeceğini düşünüyordu. Ancak artık kendi ismini okuyabiliyor, bir muzun muz olduğunu algılayabiliyor. Her şey Miikka Terho’ya İngiltere ’de takılan çığır açıcı mikroçip sayesinde oldu.
Bu mikroçip gözün arka tarafına yerleştiriliyor ve kör insanların gündelik objeleri algılamalarını hatta saat okumalarını sağlıyor. Cihazın bazı doğuştan gelen körlüklerde bile işe yarayabileceğini düşünen İngiliz göz cerrahları, sonuçların şoke edici olduğunu söyleyip müjdeyi veriyor: Birkaç ay içinde İngilizler bu cihazdan faydalanmaya başlayabilecek. 

Öncesi var ama böylesi yok
Uzmanlar bu retina implantının, işitme engellilerin hayatını değiştiren koklear implantlar gibi bir etki yapabileceğini belirtiyor. Işığa duyarlı retina bölgesini yok eden tavuk karası hastalığından mustarip kişiler buluştan ilk faydalananlar olacak. Ancak buluş, zamanla kas bozulmasıyla kör olan yaşlılar için de kullanılabilecek. Bu tür körlüğün henüz tedavisi yok.
Biyonik gözler daha önce de kullanıldıysa da bu pilli implant, karanlık camlara takılan kameralar gibi kullanışsız aksesuvarlar gerektirmeyen ilk örnek.


    ETİKETLER:

    İngiltere