Simit denilince aklımıza gelen şey 9

Simit denilince aklımıza gelen şey 9
Simit denilince aklımıza gelen şey 9
Artan susam fiyatları nedeniyle zamlanması beklenen simit, dün itibariyle 1.40 TL'lik fiyatıyla tezgâhlarda... Çalışan kesimin, öğrencinin, sabahın kör saatinde yola düşen herkesin kahvaltısı, yanına çayı da peyniri de katınca artık daha 'tuzlu'... Söz simitten açılmışken aklımıza gelen 9 şeyi derledik.

HER ŞEHRİN ADI, ANKARA ’NIN TADI
Her şehrin ayrı bir simidi vardır ama Ankara’nınki bir başkadır. İncecik, hafif kuru, çıtır çıtır olur. Pekmezli suya batırıldığından rengi daha koyudur. En makbulü Yüksel Caddesi’nde yenir. “Ankara’dan bir şey ister misin” sorusunda akla ilk o gelir.
İZMİRLİ ONA ‘GEVREK’ DER
Çiğdem, asfalya, klorak... Evet, pek çok şeyi farklı kelimelerle tanımlayan İzmirliler, simide de gevrek der. Fark sadece isimde değil, özde de vardır ama... Gevreğin mayalı hamuru havuzda pişirildikten sonra yeniden fırınlanır. İki kere pişirildiğinden daha da çıtırlaşır.
SİMİT TEK BAŞINA GİTMEZ!
Peynirsiz yenen simit, tuzsuz içilen çorba gibidir. Yanına illa bir lezzet gerekir. Ya kaşar ya beyaz peynir ya da karper… Tercih karper ise jelatini özenle soyulur. Domates, nutella, bunlar lüks! Simidin can yoldaşı peynirdir asıl.
SON LOKMAYLA SON YUDUM
Simidin yanında ne gider? Yazın ayran, kışın çay! Hele hava hafif soğuksa, bir de mekân vapursa, demeyin keyfe… Burada dikkat edilesi nokta, simidin son lokmasıyla çayın son yudumunu denkleştirmek, dişte sıkışan susam tanesini minimuma indirmektir.
AÇLIĞI BASTIRAN AKŞAM SİMİDİ
Kahvaltı ve öğle yemeği telaşında boşalan tezgâhları akşam simitleri doldurur. Gün içindeki koşuşturmada açlığı bastıran o olur. Dümene gelmemek açısından sıcaklık ve tazelik elle tasdik edilir. Birer, ikişer tüketilir.
MARTILAR DA NASİPLENİR
Hayata mutluluk katan küçük detaylardandır martılara simit atmak. Nispeten daha uzun süren Adalar yolculuğunun vazgeçilmez aktivitesi, bir nevi sabah neşesidir. Havaya attığınız simit parçasını, martılar denize düşmeden yakalar.
MUHABBETİN ADRESİ SİMİT DÜKKÂNLARISimit Sarayı, Simit Dünyası, Simit Evi… Yaklaşık 10 yıl önce tek tük şubesi olan simit dükkânları, şimdi her köşe başında, bir fast-food zinciri edasında. Simit dışında hamur işi yemeye veyahut sadece çay içmeye gidenlerin adresi hatta.
MÜBAREK GÜNLERİN İSMİTıpkı ramazan pidesi gibi, ismiyle müsemma... Kandilin gelmesiyle birlikte fırınların vitrinlerini süsleyen yeşil kutularda satılır. Yarısı susamlı, yarısı sade olmak üzere her kutunun içinde 10 tane vardır. Anneanne ziyaretinde ele tutuşturulur.
ONURLU YAŞAM İÇİN...Gezi olaylarında zirve yapan polis şiddetine karşı dillere bir slogan takıldı. Bir zamanlar “gerekirse limon satarım” cümlesi evrim geçirdi, limon ile simit onurlu bir yaşam için yer değiştirdi.