Sinagogda Bach konseri

Sinagogda Bach konseri
Sinagogda Bach konseri
Sıradışı mekânlarda konserler düzenleyen Hakan Erdoğan, bu kez Neve Şalom Sinagogu'nu seçti. Erdoğan ve 500. Yıl Vakfı Başkanı Moris Levi ile 18 Mart'taki La Scala Oda Orkestrası konseri öncesi tarihi sinagogda konuştuk.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Tarihi sinagogda konser yapma fikri nasıl oluştu?

Hakan Erdoğan:
Burası benim fotoğraflarından gördüğüm, uzun zamandır aklımda olan bir yerdi. Böyle sihirli mekânları severim. Burada da bunu hissettim. Tarihi ve çok önem verilen bir yer. Kutsal bir mekân. Sinagogda ilk kez konser yapacağım. Neve Şalom Sinagogu da sağ olsunlar, kırmadılar. Kolay olmamalı herhalde böyle bir karar vermek ama ilk kez sinagogda konser olacak.

Acı olaylara da tanık olmuş bir yer. Teklif götürürken tereddüt etmediniz mi?


Erdoğan:
Alacağımız evet ya da hayır cevabı olacaktı. Hayır cevabı için bir tereddüdüm oldu tabii.

Moris Levi:
Hakan Bey çok akıllıca hareket etti, bunun için 500. Yıl Vakfı’na geldi. Türk Musevilerinin 1492’de İspanya’dan kovulup Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarına gelişiyle bu kültürü, bu tarihi, bu olayı yaşatmak, gelecek kuşaklara tanıtmak için kurulmuş olan bir vakıf. Hakan Bey bize geldiği zaman bizim için çok iyi bir fikir olduğunu hissettik ama nasıl olacak diye o nasıl tereddüt ettiyse biz de öyle tereddüt ettik. Din adamlarımıza biz bunu nasıl anlatacağız diye...

Ödüllü Soru : Dünya star orkestraları arasında gösterilen ve Bach Before &After konserlerinin ilkinde sahneye çıkacak olan “La Scala Oda Orkestrası” kaç yılında kurulmuştur?

Doğru cevabı, radikaldenkazan@radikal.com.tr adresine gönderin çift kişilik davetiyeyi siz kazanın!

Burada yapılacak ilk konser sanırım…


Levi:
Burada geçmişte konser verildi. Ama dini müzik konseri verildi. Neve Şalom Sinagogu herhangi bir sinagog değil. Burasının Türk Musevi cemaatinde çok önemli bir yeri var. Hakan Bey bu taleple geldiği zaman biz de sevinçle din adamlarımıza gittik. Onlara söz verdik dini hassasiyetlerini aşacak taleplerde bulunmayacağız diye ve 18 Mart’ta yapmaya karar verdik. Bu sinagog ne yazık ki dünyada kötü anılarla da hatırlanıyor. Üç kere buraya terör saldırıları yapıldı. İnsanlar ibadet ederken öldürüldü. Dünyada çok tanınan bir sinagog. O bakımdan burada yapılmasının ilgi toplayabileceğini de düşünüyoruz. Burayı görmek isteyen de çok insan var.

Evet, üst düzey bir koruma olduğu için herkes giremiyor buraya. Merak edenler konser sayesinde sinagogu da görmüş olacaklar...

Levi:
Evet, bu güvenlik konusu bizim cemaatimizde artık bizim alıştığımız, görmediğimiz bir şey ama gelen misafirlerimiz hemen fark ediyorlar. Bu saldırılardan sonra mecburduk. Birkaç kapıdan geçerek buraya giriyorsunuz. Davetli değilseniz, davetli olduğunuza dair elinizde bir belge yoksa içeri alamıyoruz ne yazık ki. Çok kapalı bir cemaatmişiz gibi değerlendiriliyoruz. Bunu aşmak istiyoruz. Bu konser bizim için de biçilmiş bir kaftan. 

Erdoğan:
Ayrıca bu yolla konsere bedava girmek isteyenlerden de ben kurtulmuş oluyorum (Gülüyor). Görülmeye değer bir yer ama her zaman da göremeyeceğiniz bir yer. Bu bir fırsat aynı zamanda…

Levi:
Gelen misafirlerimize kültürümüzün parçası olan lezzetlerimizden, kendi tarihimizi, kültürümüzü anlatan kitaplardan da sunmak istiyoruz.

Geniş kapsamlı bir etkinlik olacak aynı zamanda…


Levi:
Sadece burada da değil Hakan Bey uygun görürse başka vakıflarımızla da görüşeceğiz. Ayrıca dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız İzzet Kehribar’ın fotoğraflarından oluşan ‘ Türkiye Yahudileri’ konulu bir sergi de olacak.

Konserin içeriğinden biraz bahseder misiniz? Konsere gelenler neler dinleyecek?


Erdoğan:
‘Brandenburg Konçertoları’... Bach’ın en sevilen, en çok çalınan eserlerindendir ve La Scala Oda Orkestrası iyi bir fırsat oldu. Çok önemli bir orkestra. Yıllardır da oda orkestrası olarak faaliyet gösteriyor. Zaman zaman Türkiye’ye de geliyorlar. Konserlerimizin teması ‘Bach Before and After’ her zaman Bach’a bir vurgu var. Her çeşit müziği yapabiliyoruz bu isim altında. Çünkü bence klasik müzik Bach ekseninde de değerlendirilebilecek bir şey.

Bunu farklı müzisyenlerin ekseninde de yapmayı düşünüyor musunuz? Örneğin Beethoven ekseninde gibi…


Erdoğan:
Evet. Beethoven için de var. Daha önce dört kez Mozart festivali yaptım. Çok da iyi bir festivaldi. Bach’ın daha farklı bir anlamı vardır. Bach’ı merkez alabilirsiniz. Bach bir başlangıçtır diyen var, doğru. Bach bir sonlanıştır diyen var o da doğru. Onu koyduğunuz zaman her şeyi çalabilirsiniz. Bu isimde sadece Beethoven kuartetler çaldırabilirsiniz yine olur. Bach’tan önce, sonra bunu bir milat gibi düşünüyoruz biz. 

Konser yapmayı düşündüğünüz başka mekânlar var mı? Bir inşaat çukurunda konser vermeyi istediğinizi okumuştum…


Erdoğan: Onun adı ‘Derin Konser’. Planı hâlâ var. Ama bu işleri seven inşaatçı bulamadım (Gülüyor). Baretleri takacaktık kafamıza hatta ben de bir enstrüman çalacaktım. Çünkü ancak o müzikte onu yapabilirim. Orkestra, perküsyon ve inşaat malzemeleriyle bir müzik yapacaktık. Yapamadık ama plan olarak hep var. Bir mağara konseri düşünüyorum. Yarımburgaz’da bir mağara var. Oraya gidip bakamadım. Kullanılabilir vaziyete getirilebilirse tabureler konularak kısa bir konser yapılabilir. Ev konserleri gibi faaliyetler de ileride olacak. Müzelerde konserlerimiz var. Onu ‘Gece Vardiyası’ adıyla kullanıyorum hâlâ. Yakında Sakıp Sabancı Müzesi’nde bir etkinliğimiz olacak. 

Ramazanda Caz bu sene de olacak mı?


Erdoğan: Evet. Düşünüyorum. Yapmaya çalışıyorum.

Sponsorluk konusunda sıkıntı çekiyor musunuz?


Erdoğan: Geçen sene Kültür Bakanlığı’nın desteğini almıştım ilk kez ciddi bir oranda, Bach Günleri ve Ramazanda Caz için. Tekrar sağlayabilirsem yapmaya çalışacağım. Özel sponsorlar da arıyorum fakat bu çok zor bir iş.

HER AY BİR KONSER

Hakan Erdoğan Prodüksiyon’un Bach Günleri’nin bir uzantısı olarak 2011’den beri periyodik olarak düzenlediği Bach Before & After serisi bu yıl konser için sıra dışı bir mekanda, mistik ortamı ve etkileyici mimarisiyle Neve Şalom Sinagogu’nda yapılacak. İlk konser 18 Mart Salı saat 20.30’da dünyanın star orkestraları arasında gösterilen La Scala Oda Orkestrası’ndan. 1982’de kurulan İtalyan topluluk, çok sevilen ‘Brandenburg Konçertoları’nı yorumlayacak. ‘Konser Öncesi Çay Vakti’nde izleyicilere çay ve pasta ikramının yapılacağı etkinliğin bilet fiyatları 48 ile 165 lira arasında değişiyor.

Ayda bir yapılacak Bach Before & After konserlerinin nisan ayındaki konuğu ise çok değerli Stradivarius Elder-Voicu kemanıyla dünyanın dört bir yanındaki müzikseverleri büyüleyen Alexandru Tomescu olacak. 10 Nisan Perşembe saat 20.30’da düzenlenecek konserde Tomescu, Bach ve Ysaye solo sonatlarını yorumlayacak. Konserin biletleri 46 ile 133 lira arasında.

Bach Before & After konserleri, Radikal gazetesinin yanı sıra ENI Enerji Enstitüsü, Neve Şalom Sinagogu Vakfı, 500. Yıl Vakfı, Adahan İstanbul Hotel tarafından destekleniyor.