Sinan Çetin: Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini çok isterdim

Sinan Çetin: Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini çok isterdim
Sinan Çetin: Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini çok isterdim
Sinan Çetin, katıldığı televizyon programında Türkiye'nin kuruluşunda bir yanlışlık olduğunu söyledi ve 'Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim' dedi. İşte ünlü yönetmenin açıklamaları...

Sinan Çetin, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Türkiye adının Osmanlı olarak devam etmesini istediğini vurguladı.

Ülke TV'de Esra Elönü'nün sunduğu Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu ünlü yönetmen Sinan Çetin'di. "Adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim" diyen Sinan Çetin, şu açıklamalarda bulundu:

'ADIMIZIN OSMANLI OLARAK DEVAM ETMESİNİ İSTERDİM'
"Türkiye'de Ermenilerin, Rumların, gayrimüslimlerin bütün insanların, herkesin büyük bir zenginlikle birlikte yaşamasını çok isterdim. Ve adımızın Osmanlı olarak devam etmesini de çok isterdim. Bir yanlışlık var. Türkiye Cumhuriyeti adını koyanların, bizim bir kısmını Türk. Peki öbürleri, yani kendilerini Türk olarak kabul etmek isteyenleri dışlamak gibi ortada çok net bir yanlış var. Bugün en önemli sorunumuz Kürt sorunu. Kendini Türk olarak kabul etmek istemeyen 25 milyon insan var. Bir yanlışlık yok mu? Osmanlı en azından bunu kapsamış. Osmanlı biz büyük bir devletiz demiş. Yahudilerde olabilir, Rumlar da olabilir demiş. Bu müthiş bir servet. Bu gerici bir konuşma değil. Ben geriye dönen nostaljik bir tip değilim. Bu ülkenin kurulmasında bir yanlışlık var..."


  http://www.radikal.com.tr/1270262127026213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Osmanlı, Yolsuzluk, Rüşvet, Hırsızlık vs. yapmak isteyenler için İdeal bir düzendir! - Ali Fakı

  Nedenini de "Tarihçilerin Kutbu" Prof. Dr. Halil İnalcık (?Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), YKY, 2003, s. 181.?) şöyle açıklamaktadır: ?Osmanlı ilmi çalışmalarının amacı, Tanrı kelamını doğru anlamak olan dini bilgiyi tek gerçek ilim olarak gören geleneksel İslami anlayışla sınırlıydı. Bu bilginin temelini Kur?an ve Hazret-i Peygamberin hadisleri oluştururdu. Akıl din hizmetinde sadece bir tamamlayıcıdır. Dini ilimlerin usulü (metodolojisi), kanıtları önce Kur?an, sonra Peygamberin hadislerinde, daha sonra da kayda geçmiş örneklerde aramak, akıl yoluyla belirlemeye ancak son çare olarak başvurmaktı? ?Bu gelenek, İslam?da serbest (ÖZGÜR) DÜŞÜNCEYİ sınırlamış; sonraki Müslüman düşünürlerin yenilik yapabilmesi neredeyse olanaksız hale gelmiştir ??. , Bunun için Osmanlı'da, dünya çapında bir tek bilim ve felsefe insanı çıkmamıştır ve Osmanlı Düzeni, sosyal ilerlemenin, bilimin, felsefenin ve demokrasinin olmazsa olmazı olan özgürlüklerin düşmanıdır! Bundan dolayı da yalan, talan, rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk, despotluk düzenidir; tam da bazı siyasetçilerin özledikleri gibi!

  Bilmediği konulara burnunu sokmak denir buna! - Ali Fakı

  Osmanlı'nın, ismi de dahil, zamanımız için ve hatta tüm zamanlar için, tavsiye edilebilecek hiç bir olumlu müessesesi yoktur. Zamanındaki (ve zamanımızdaki) devletlerin çoğunda olduğu gibi, Osmanlı da, Saray, Ulema, Devşirme Ordu ve Bürokrasi hesabına çalışan, bir yağma, vergilendirme ve sayılan unsurlar arasında paylaştırma düzenidir; Türkü, Rumu, Ermenisi vs. Osmanlı düzeninin sömürülen insan kaynaklarıdır; bu bakımdan aralarında önemli farklar yoktur. Hepsi de sistemin, vur kafasına al ekmeğini elinden köleleridir... Evet, tüm etnisiteler kul ve köle olmakta eşittirler! Hadi git yıkama, yağlama ve reklam işine rantını topla!

  Düzeltme. - Kuzeyebakış

  Yanlışlıkla "dokuz yıldır" demişim. "Dokuz yüz yıldır" olacaktı. Bu topraklara dokuz yüz yıldır "Türkiye" denildiğini bu yarı entelektüeller bilmiyorlar.

  Ağaoğu'ndan Alacağını Aldı, Şimdi Sıra RTE-AKP'de! - Ali Fakı

  Sen git Ağaoğlu'nun reklamlarını yap paranı kazan! Anlaşılan reklamlardan kazandığın YETMEZ AMA, çok daha fazla kazanç için, AKP'den milyonluk reklam rantı için, RTE'nin hoşuna gidecek yağlamalarla, "durmak yok devam" ve EVET diyorsun! İşini bildiğin açık ama bilmediğin konulara da burnunu sokup ahkam kesme!

  Yarı entelektüeller... - Kuzeyebakış

  Bu yarım yamalak entelektüellerin cahil beyanları son zamanlarda arttı. Algı savaşı ya da alıştırma sürüyor. Sayın zat, bu topraklara cumhuriyetle "Türkiye" denilmedi. Dokuz yıldır "Türkiye" denildiğini biraz zahmete girip araştırın lütfen.

  Dahi yonetmen! - somun ekmek

  Demek ki yedi duvele karsi savas stratejisi gelistiren, dilden geometriye, hukuktan sanayiye kadar her alanda ornegi gorulmemis isler yapacak kadar zeki adamlar, senin su akil ettigini dusunememisler. Sistemin bug'ini bulmussun, vallahi tebrik ederim.

  Bayrak şimdi Sinan'da... - citizen

  Evet., gerçekten bir yanlışlık var bu ülkenin kurulmasında... Sinan Çetin ve benzerlerinin ve bunları koltuğu altına alan hamilerinin bu kafayla doğumlarına, yetişmelerine imkan tanıdığı için....Bayrağı şimdi de bu almış....