Sinek küçüktür ama soktu mu öldürür

Sinek küçüktür ama soktu mu öldürür
Sinek küçüktür ama soktu mu öldürür

Geçen hafta Berlin?de 32 yaşına bir kadına saldıran kutup ayıları listenin sekizinci sırasında...

Geçen hafta kutup ayıları havuzlarına dalan kadını neredeyse öldürüyordu ama aslında insanlar için en ölümcül hayvanlar listesinin birincisi sivrisinekler...

ANKARA - İnsanlar arasında ölüme yol açan hayvanlar listesinin ilk sırasında sivrisinekler yer alıyor. Geçen hafta Berlin’de 32 yaşındaki bir kadına saldıran kutup ayılarıysa sekizinci. İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan, ‘En ölümcül 10 hayvan’ listesi sırasıyla şöyle:
1. Sivrisinek: Sıtma parazitleri taşıyan sivrisinekler, her yıl 2 milyon kişinin ölümüne yol açıyor.
2. Asya Kobrası: Hindistan’da her yıl yılan sokmasının neden olduğu 50 bin ölümün büyük bölümünden Asya kobrası sorumlu.
3. Denizanası: Suda yaşayan en zehirli canlı olarak bilinen Avustralya kıyılarındaki denizanaları, kare şeklinde olmaları nedeniyle ‘kutu’ denizanası olanak anılıyor. Bu denizanalarının tek bir dokunacı, 60 kişinin ölümüne yol açacak kuvvette toksin içeriyor. 1884’ten bu yana 5 bin 567 kişi böyle öldü.
4. Büyük beyaz köpekbalığı: Harharyas olarak da biliniyor, boyu 6 metreye, ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabiliyor. Harharyas saldırılarında her yıl 30’la 100 arası insan ölüyor.
5. Afrika aslanı: Savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük dört kedi türünden biri olan Afrika aslanının kükremesi 5 km. öteden duyulabiliyor. Tanzanya’da her yıl yaklaşık 70, Afrika’daysa yılda 250  kişiyi öldürüyor.
6. Avustralya tuzlu su timsahı: Dünyanın en uzun sürüngeni. Boyu 7 metreyi geçebiliyor. Pusu kurarak avlanıyor. Her yıl 1000’den fazla kişi onun yüzünden ölüyor.
7. Fil: Ortalama ağırlığı 16 ton olan filler, ezerek ve dişiyle darbe indirerek her yıl 600 kadar insanın ölümüne neden oluyor.
8. Kutup ayısı: Yavrularını korumak için her şeyi yapıyor, bir tehdit hissettiğinde derhal saldırıya geçiyor. Sadece bir pençe darbesiyle insanın başını koparma gücüne sahip kutup ayıları karada, suda, hatta suyun içinde avlanabiliyor.
9. Afrika mandası: Yaklaşık 2 m. boya ve 900 kilograma ulaşıyor. Kendisini hedef alan avcılara saldırmaktan çekinmiyor. Savunmacı doğası yüzünden her yıl diğer saldırgan hayvanlara oranla daha çok insan ölümüne yol açıyor.
10. Kokoi zehirli ok kurbağaları: Güney Amerika’da yaşıyor ve ölümcül toksin taşıyor. Derisinden saldığı zehir, 10 kişiyi öldürebilecek kuvvete sahip. (aa)