Sinemacılar ve bürokratlar Polanski için devrede...

Sinemacılar ve bürokratlar Polanski için devrede...
Sinemacılar ve bürokratlar Polanski için devrede...

*Zürih Film Festivali?nin katılımcıları da yönetmene pankartları ve notlarıyla destek veriyor.
*Polanski, serbest bırakılabilir.
*Geimer, Hawaii?de yaşıyor. FOTOĞRAF: AFP

Hakkında 1978'de işlediği tecavüz suçundan tutuklama emri olan ve Zürih'te gözaltına alınan yönetmen Roman Polanski için ünlü sinemacılar imza toplamaya başladı

LOS ANGELES/VARŞOVA/PARİS - 76 yaşındaki yönetmen Roman Polanski’nin kendisine verilecek Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almak üzere geldiği İsviçre’de gözaltına alınması diplomatik krize dönüştü. Oscar’lı yönetmen Andrzej Wajda ve Polonyalı yapımcılar, Polanski’nin serbest bırakılması için ABD, Polonya ve İsviçreli yetkililere başvurularda bulundu. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de ABD’li meslektaşı Hillary Clinton’a, Polanski ile  ilgilenmesi için çağrı yaptı.
Bir grup sinemacı da Polanski’nin serbest bırakılması için imza topluyor. Polanski’nin acilen hapishaneden çıkarılmasının talep edildiği dilekçeye imza atanlar arasında oyuncu Fanny Ardant, Monica Bellucci, yönetmenler Ettore Scola, Wong Kar-wai ve Costa-Gavras ile Cannes Film Festivali Başkanı Gilles Jacob yer alıyor. Polanski’nin avukatı Herve Temime ise yönetmenin iadesini talep eden ABD’ye karşı mücadele edeceklerini açıkladı.
İsviçre Adalet Bakanlığı ise Oscar’lı yönetmenin ülkeden kaçmasını engelleyecek ‘çok katı koşullar altında’ kefaletle serbest bırakılabileceğini bildirdi. Tüm bu diplomatik taleplerin Roman Polanski için bir avantaja dönüşebileceği konuşuluyor. 

31 yıl önce ABD’yi terk etmişti
Polanski, 13 yaşındaki çocuğa tecavüz suçlamasını kabul ettikten bir yıl sonra, 1978’de ABD’yi terk etmişti.  Yönetmen Roman Polanski’nin 31 yıllık tecavüz davasının mağduru Samantha Geimer ise şimdi 45 yaşında ve üç çocuk annesi.
Polanski’nin 1977 Mart’ında bir moda dergisi için fotoğraflarını çekmek istediği Geimer, o zaman 13 yaşındaydı. Şampanya ve uyuşturucu alan 13 yaşındaki kızın jakuzide çıplak fotoğraflarını çeken yönetmen direnmesine rağmen onunla cinsel ilişkiye girmişti. Geimer, jüriye şampanya içerken fotoğraflarının çekildiğini anlatmış ve  “Sonrasında durum biraz daha korkutucu bir hal aldı. Olmam gereken yerde olmadığımın fakına o an vardım” demişti. Geimer, kamuoyunun odak noktası olmaktan uzun süre kaçamadı. 1980’de Los Angeles’ı terk edip Hawaii’ye yerleşti, ocak ayında da Polanski’ye karşı suçlamaların düşürülmesini istedi. (afp, ap, aa)