Sinemacıların Altın Portakal isyanı

Sinemacıların Altın Portakal isyanı
Sinemacıların Altın Portakal isyanı

Sinema meslek birlikleri, ortak bir basın bildirisi yayımlayarak 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film seçilen ‘Güzelliğin On Par’ Etmez’in ulusal yarışmada yer almasının yanlış olduğunu vurguladı ve festivali gereğini yapmaya çağırdı. Altın Portakal Film Festivali’nin yönetmeliğine göre ulusal yarışmada yer alacak bir filmin ortak yapım statüsünde olması durumunda büyük ortağının Türkiye ’den bir yapımcı şirket olması gerektiği hatırlatılan açıklamada ‘Güzelliğin On Par’ Etmez...’ filminin ana yapımcısının Avusturya şirketi Dor Film Produktionsgesellschaft m.b.H. olduğu ve filmin birçok festivalde Avusturya adına yarıştığı belirtildi.
Sinema Genel Müdürlüğü’nün festival öncesinde Avusturya yapımları olan ‘Kuma’ ve ‘Güzelliğin On Par’ Etmez’ filmlerinin ulusal yarışmadan çıkarılması konusunda festivali uyardığı belirtilen açıklamada, “Bu uyarıyı söz konusu filmlerin yaratıcılarının Kürt olmaları nedeniyle ‘ırkçı’ bulan yorumlar yapıldı. Bu yorumları şiddetle kınıyoruz. Sorunun ‘ırkçı’ ya da ‘ siyasi ’ bir gerekçesi bulunmuyor. Yalnızca filmin yerli yapım statüsünde olmamasından kaynaklanıyor” ifadeleri kullanıldı. “Başka bir ülke filminin ulusal yarışma ödülü için kendini Türkiye yapımı olarak göstermesine göz yumamayız” denilen açıklamada yapılan hatanın örtbas edilmesi yerine hatadan dönülmesi için Antalya Film Festivali yönetimi gerekli adımları atmaya davet edildi.
Açıklamada BİROY (Sinema Oyuncuları Meslek Birliği), FİLM-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği), FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği), SEK (Sanatsal Etkinlikler Komisyonu), SESAM (Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği), SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği), SE-YAP (Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği), SİNEBİR (Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği), TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği), YSH (Yeni Sinema Hareketi) imzacı olarak yer aldı.