Sinemada rakamlar ne söyler

Sinemada rakamlar ne söyler
Sinemada rakamlar ne söyler
Sinema Yazarı Deniz Yavuz tarafından hazırlanan ´Türkiye Sineması'nın 22 Yılı/ 1990-2011´ isimli kitap, sektörün 22 yıllık röntgenini çekiyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de kültür-sanat alanına dair sağlıklı veri bulmak dünyanın en zor işlerinden birisidir. Bir çok sektörün ekonomik büyüklüğünü tespit etmek, gelişiminin izlerini sürmek için elde somut veri bulmak imkânsızdır. Bu da sağlıklı değerlendirmeler yapmak ve sektörün kat ettiği mesafeyi, içinde bulunduğu durumu, açmazlarını tanımlayabilmek isteyenlerin elini kolunu bağlar.
Sinema alanında 1989 yılı öncesine dair sağlıklı bir veri bulunamaması da benzer sonuçlar ortaya çıkartıyor. Elimizdeki veriler o dönemin kimi tanıklarının kitaplarının satır aralarında geçen ‘gözlemleri’ ve birkaç ekonomik veriden ibaret. Antrakt sinema gazetesi 1989 yılından bu yana Türkiye’deki sinema verilerini bir araya getirerek önemli bir boşluğu dolduruyordu. Bu yıldan itibaren, her yıl vizyona giren film sayısını, bunların kaçının yerli yapım olduğunu, gişe verilerini, toplam hasılatları Antrakt sinema gazetesi tarafından hazırlanan raporlarda bulabiliyoruz.
23 yıllık bu birikim, Antrakt Sinema Gazetesi’ni çıkardan sinema yazarı Deniz Yavuz’un çabaları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle tek bir kaynakta toplandı. Türkiye sinemasının 1990-2011 yılına ait bütün sayısal verilerini bulabileceğiniz ‘Türkiye Sineması’nın 22 Yılı 1990-2011’ isimli kitap 1990’dan başlayarak yapımcı, ithalat ve işletmecilerin genel görünümü, yapımcılar, film ithalatı, film dağıtımı ve programlaması, Eurimages proje destek fonu, Türkiye’de sinema seyircisi, projelerde bakanlık desteği, Türkiye sinemaları, 22 yılın enleri ana başlıklarıyla, tablo ve grafiklerle sinemanın birçok kademesinde ortaya çıkan arşivsel verileri okuyucuya sunuyor. Antrakt Sinema Kitaplığı’ndan çıkan kitapta, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ‘Sinemada Bilgi ve Veri’ başlıklı yazısı ile sinema yazarı, akademisyen Melis Behlil’in ‘Türkiye’de Film Endüstrisi’ başlıklı yazıları da yer alıyor.
Bu kitap T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün maddi destekleriyle hazırlanan ve 180 sayfadan oluşan kitap, film festivalleri ile radyo, televizyon, sinema alanında eğitim veren okullarda da okuyucuya ulaştırılacak.
Kitap hakkında bilgi almak ve edinmek isteyenler bilgi@antraktsinema.com adresine mail atıp, Deniz Yavuz ile bağlantıya geçebilirler.


Eskiye dair sağlıklı veri yok


Türkiye Sinema Tarihi’nin başındaki kayıtlar az da olsa günümüze ulaşmıştır ama yakın geçmişimiz olarak tanıtacağımız, doksanlı yılların başına dek sinemamızda tutarlı, sağlıklı bilgi kaydı tutulamamıştır. 1990 öncesinde Erol Ağakay ustanın Kadri Yurdatap, Turhan Gürkan, Hüseyin Kuzu ve Hakan Sonok gibi öncü sinema yazarlarıyla 1982 yılında çıkarmaya başladığı ‘Film Market – Aylık Filmcilik ve Sinemacılık Dergisi’ Türkiye Sinema Tarihi’nin dönüm noktasında duran en önemli yayındır. Bu kitapta Türkiye Sineması Tarihi’nde bugüne dek yayımlanmamış, yirmi iki yıllık verileri bir çok başlık altında paylaşıyoruz...