Sinemada sıra 'Mavi Dalga'da

Sinemada sıra 'Mavi Dalga'da
Sinemada sıra 'Mavi Dalga'da

Zeynep Dadak (sağda) ve Merve Kayan daha önce Bu Sahilde adlı bir belgesele imza atmıştı.

Genç Türkiye sineması, İstanbul'dan önce memleketini mesken tutmaya devam ediyor.
Haber: ELİF TUNCA - elif.tunca@radikal.com.tr / Arşivi

 Zincirin son halkası; sinema yazıları ile tanıdığımız Zeynep Dadak’ın, Merve Kayan’la yazıp yönettiği ‘Mavi Dalga’. Bir aydır Balıkesir’de olan ekip, salı günü buz pateni pisti çekimi için İstanbul ’daydı.
Sahneyi de tarif edelim o halde; üniversite sınavına hazırlanan Deniz, kardeşi Defne’yi buz pateni pistine getirmiş. Defne, halinden memnun kayarken Deniz, rehberlik hocası Fırat’la karşılaşıyor ve birden utanıp çekingenleştiğini fark ediyoruz.
Ama ‘Kestik” dendiğinde de değişmiyor Deniz, yani Ayris Alptekin’in tavırları. İlk sinema tecrübesinde, başrolde olmanın çekingenliği belki diye düşünüyoruz ama biraz konuşunca karşımızda gayet aklı başında, ne istediğini bilen, oyunlar yazan ve sahneleyen bir genç kız buluyoruz.
Lisedeyken tiyatroya gönül veren Ayris’in arkadaşlarıyla birlikte yazdığı oyunlar, Galata Perform’da sahnelenmiş. Şimdi de üniversitede dramaturgi okuyan Ayris, eski manken ve oyuncu Yaşar Alptekin’in kızı; yani eskilerin tabiriyle ‘boynuz kulağı geçmiş’.
Deniz’i heyecanlandıran hoca ise yeni kuşağın önemli oyuncularından Onur Saylak. Onun da halinden memnun olduğunu görüyoruz, tek sıkıntısı ise şu: “Çok genç bir ekiple çalışıyorum, benden de genç diye bahsedilir ama bu sette abi gibi kaldım!”
Ekip genç gerçekten de; Ayris’le birlikte, ‘Araf’ta izlediğimiz Barış Hacıhan ve onların arkadaş grubunu canlandıran genç oyuncular var. 2005’te New York’ta ‘Irak Dünya Mahkemesi’ filminin kurgusunu yaparken tanışan Dadak ve Kayan, daha sonra mantı ve börek fasıllarıyla ilerleyen muhabbetlerinde çocukluklarından bahsettikçe hikâyelerin ortaklığını fark etmiş ve elbette bunu bir filme dönüştürmeye karar vermişler. Filmde Deniz’le birlikte İstanbul’a göre taşra olan Balıkesir’in ve belki dünyanın biraz taşrasında kalan Türkiye ’nin de sıkışıp kalma, büyüme sancılarını izleyeceğiz.
Konuk oyuncu olarak Hazal Kaya, Banu Fotocan, Selen Uçer ve Tülin Özen’in de yer aldığı film 2013 sonbaharında vizyona girecek.