Sipsi dünyaya açılıyor

Sipsi dünyaya açılıyor
Sipsi dünyaya açılıyor

Sipsi imalatı yapan müzisyen Hüseyin Demir, atölyesinde ürettiği sipsileri Japonya dan İsveç e pek çok ülkeye ihraç ediyor.

Nefesli bir Türk Halk Müziği çalgısı olan sipsinin boyutu ve iç hacmi değiştirilerek dünya sazlarıya birlikte çalınabilir hale getirildi.

Burdur’da yaşayan ve cep telefonu dükkanının üst katını atölyeye dönüştürerek sipsi imalatı yapan müzisyen Hüseyin Demir atölyesinde ürettiği sipsileri Japonya ’dan İsveç ’e pek çok ülkeye ihraç ediyor. Sipsiyi yerellikten ulusal ve uluslararası alana taşımak için çalıştıklarını, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü anlatan Demir, “Çalışmalarımı TRT ’nin sipsi ve kaval sanatçısı Ferhat Erdem ile sürdürüyoruz. Sipsinin boyutlarını ve iç hacmini değiştirerek dünya sazlarıyla birlikte çalınabilir hale getirdik. Önceden 20-22 santime kadar sipsi vardı. Biz bu boyutları 30 santime kadar çıkardık” dedi. Sipsi yerelden uluslararası bir boyuta geçtiği için sevindiklerini anlatan Demir, “Amacımız bu yörede sıkışmış olan sazımızın dünya sazlarıyla birlikte çalınması. Bunu başarabilirsek sazımızın öksüzlüğünü kurtarmış olacağız.” diye konuştu. Ustaların sipsideki ses aralığını nefes ve dudaklarıyla tiril yaparak, dişleri ve dudaklarıyla da nefes şiddetini artırarak ya da azaltarak sesteki değişiklikleri sağlayabildiklerini ekleyen Demir, “Bunu başarabilmek için ustaların iyi yetişmiş olması gerek, Dirmil bölgesinde çok duygulu sipsi çalan ustalar var” dedi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İsveç

  ,

  Japonya

  ,

  TRT