Sir Elton John'un Dolce&Gabbana'ya boykot çağrısı büyüyor

Sir Elton John'un Dolce&Gabbana'ya boykot çağrısı büyüyor
Sir Elton John'un Dolce&Gabbana'ya boykot çağrısı büyüyor
Moda ve müzik dünyası arasında sert bir tartışma yaşanıyor. Kendileri de eşcinsel olan Dolce&Gabbana markasının kurucularının eşcinsel evliliklerde büyüyen çocuklarla ilgili sözleri, 2 çocuk babası Sir Elton John'un tepkisini çekti.

RADİKAL - İngiliz müzik efsanesi ve Kraliçe Elizabeth tarafından Sir ünvanı verilen Elton John, Dolce&Gabbana markasının yaratıcıları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın yorumları üzerine, markayı boykot çağrısı başlattı. Moda tasarımcısı Dolce ve Gabbana verdikleri bir röportajda eşcinsellerin çocuk sahibi olmasına sert sözlerle karşı çıkmış, bu tip çocukların “sentetik” olduğunu söylemişlerdi. 4 yaşında Zachary ve 2 yaşında Elijah adında çocukları bulunan Elton John’un bu açıklamalara tepkisi oldukça sert oldu.

“NE HAKLA SENTETİK DERSİNİZ?”

David Furnish’le evliliğinden iki çocuk sahibi olan 67 yaşındaki Elton John, ikilinin bu sözlerini sosyal medyada eleştirerek boykot çağrısı başlattı.

Pazar günü Instagram’da yayınladığı mesajda John, “Benim çocuklarıma ne hakla sentetik diyorsunuz? Yargılayıcı parmaklarını suni döllenmeye (IVF) doğru salladığınız için utanç duymalısınız. IVF yoluyla hem eşcinsel, hem de heteroseksüel olan lejyonlar dolusu sevgi dolu insan, çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Antika düşünceleriniz ve tasarımlarınız, çağın getirdiklerinden çok uzakta. Bir daha asla Dolce and Gabbana giymeyeceğim” yazdığı mesajın sonunda #BoycottDolceGabbana hashtag’ini de paylaştı.

 

“HAYATIN DOĞAL AKIŞINA AYKIRI” DEMİŞLERDİ

Dünyaca ünlü moda tasarımcıları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, geçtiğimiz hafta İtalyan basınına bir röportaj vermişti. 2005 yılına kadar birliktelik yaşayan tasarımcılar, verdikleri röportajda ‘Eşcinsellerin çocuk sahibi olmalarına karşı olduklarını, kimyasal döllenme ve kiralık rahimler hayatın doğal akışına aykırı’ demişti.

Tasarımcıların bu sözleri, dünyaca ünlü başka yıldızlardan da tepki gördü. İkiz çocuk babası ve eşcinsel olan şarkıcı Ricky Martin de olaya tepki gösterirken, Twitter mesajında tasarımcılara “Uyanın, artık 2015’teyiz, kendinizi sevin” diye yazdı.

Şarkıcı Courtney Love da tepkisini “Tüm Dolce&Gabbana eşyalarımı topladım, onları yakmak istiyorum” sözleriyle dile getirdi.

I just round up all my Dolce & Gabbana items and want to burn them. I'm just beyond words and emotions. Boycott senseless bigotry! #boycottD&G

Courtney Love Cobain (@courtneylove) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (14 Mar 2015, 21:23 PDT)

Geçtiğimiz günlerde kız arkadaşıyla evlenen eski tenis şampiyonu Martina Navratilova da Elton John’a destek mesajı yazdı.

Ünlüler şimdi suni döllenme yoluyla sahip oldukları çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşıyor ve ünlü tasarımcılara tepki gösteriyorlar.

ÖZÜR MESAJI YAYINLANDI

Olay üzerine Dolce & Gabbana tasarımcıları resmi bir özür yayınlayarak “yanlış anlaşıldıklarını, kimseyi yargılamadıklarını, sevginin özgür olması gerektiğine yürekten inandıklarını” açıkladılar.