Sıra aşk hapını yutmada!

Sıra aşk hapını yutmada!
Sıra aşk hapını yutmada!

Formülün püf noktası, karşıdaki kişiye bağlanma hissi yaratan oksitosin.

ABD'li davranışbilimci Larry Young'a göre, geliştirilecek bir hap ya da spreyle aşk duygusu elde etmek mümkün

LONDRA - Kulağa pek romantik gelmeyebilir ama bilim insanları duyguları artıracak bir ‘aşk hapı’ ya da ‘aşk spreyi’ geliştirerek özel yaşamlarımızı ‘düzene’ sokmanın mümkün olacağını söylüyor. Bilim dünyası bir ay önce de, alınan zevkin artırılması amacıyla üzerinde çalışılan seks çipinin 10 yıl sonra hazır olacağını duyurmuştu. Son olarak Nature dergisinde yayımlanan makalede ABD, Emory Üniversitesi’nden Prof. Larry Young, beyin sistemini manipüle ederek insanların aşk hayatına etki edecek ilaçlar üzerinde çalışıldığını ilan etti.

İnternette parfümleri satılıyor
Formülün püf noktası, insan vücudunun âşıkken bol miktarda salgıladığı, karşıdaki kişiye bağlanma hissi yaratan oksitosin hormonu. Oksitosin, kişinin zihnindeki korkuları yok ederek güven hissini artırıyor. Davranışbilimci Young, deneylerde oksitosin hormonuyla, kişilerin birbirlerine karşı hislerinin geliştirilebildiğini görüldüğünü söylüyor.
Bazı internet siteleri halihazırda, insanların karşı cinsle ilişkilerine destek olmak için oksitosin ve karşı cinsi uyaran salgı feromonun karışımından oluşan, ‘Geliştirilmiş Likit Güven’ adı verilen parfüm benzeri ürünleri satıyor.
Prof. Young, “Bu ürünler kişinin kendine güvenini artırmaktan başka işe yaramasa da Avustralya’da süren çalışmalar bir oksitosin spreyin geleneksel evlilik terapilerine destek olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bu hormon, beyinde nöronlar arası iletişim sağlayan ‘nörotransmitter’ görevi gören dopamin kimyasalı tarafından yürütülen ‘ödül-destek’ sistemiyle etkileşime geçiyor. Tıpkı nikotin, kokain, eroin gibi maddelerin kurduğu mutluluk-bağımlılık döngüsü gibi. İnsan beyninin dopamin bağlantılı ödül bölgeleri, çocuğunun fotoğrafını gören annede aktiftir. Benzer aktivasyon, âşık oldukları kişileri gören insanlarda da mevcut” diyor. (The Daily Telegraph)