"Sıra Dışı Bir Usta: Prof. Dr. Tankut Öktem" sergisi açıldı

"Sıra Dışı Bir Usta: Prof. Dr. Tankut Öktem" sergisi açıldı
"Sıra Dışı Bir Usta: Prof. Dr. Tankut Öktem" sergisi açıldı
"Sıra Dışı Bir Usta: Prof. Dr. Tankut Öktem" sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi'nde açıldı

İSTANBUL - CKM Sanat Galerisi, Cumhuriyet anıtlarının büyük heykeltıraşı Öktem'i, vefatının 5. yılında retrospektif sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

Sanatçı, 64 yıllık sanat yaşamında, aralarında Manisa Kuvayı Milliye ve Atatürk Anıtı, Kara Harp Okulu Harbiyeli Anıtı, Kastamonu Şerife Bacı Anıtı, Zonguldak Maden İşçileri Anıtı, Magosa Özgürlük Anıtı, Amasya Tamimi Anıtı, Çanakkale anıtlarının da olduğu yüzden fazla esere ve dev şehitlik anıtlarına imza attı.

Işıktan aldığı ilhamla gerçekliği, acıyı, toplumca çekilen ıstırabı ve mücadeleyi heykellerine yansıtan Tankut Öktem'in Kuvayı Milliye ve Atatürk Anıtı, hala Türkiye 'nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük anıtı olarak literatürdeki yerini koruyor.
Sergi, 10 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

PROF. DR. TANKUT ÖKTEM

Konya'da 1940'ta doğan Öktem'in çocukluk yılları Edirne ve Muş'ta geçti. Veteriner olan annesinin onu sanata teşvik etmesiyle 2 yaşında resim, 3 yaşında heykel yapmaya başladı.

Ailesiyle İstanbul'a yerleşerek öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde tamamladı. Lise son sınıfa geçtiği yıl Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun Seramik bölümüne kayıt yaptırdı. Üçüncü sınıftayken Dünya Genç Heykeltıraşlar Yarışması'nda birincilik ödülü aldı.

1980-1982 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğü yaptı. 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatlar'ın Marmara Üniversitesi oluşundan sonra heykel bölümünü kurdu ve ilk başkanı oldu.

Anıtsal heykelleriyle tanınan Öktem, profesörlük unvanını 1986'da aldı.

1999'da “Devlet Sanatçısı” unvanı alan Öktem, 2007'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

aa